• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Market onu da bitirdi
24 Ekim 2010 Pazar 02:05

Market onu da bitirdi

Bir zamanlar Muhacir Pazarında sebze ve meyve fiyatlarını belirlediği için Orta direk lakabı takılan Nurettin Yılmaz, marketlerin pazar işine girmesiyle pazarcılığı bıraktığını söyledi
‘Orta Direk’ lakabıyla Muhacir Pazarı’nın önemli esnaflarından olan Nurettin Yılmaz, şimdilerde ise önündeki iki küçük kasada çeşitli sebze ve meyve satarak hayatını devam ettirmeye çalışıyor.
 
1987 yılında pazarda esnaflığa başlayan Nurettin Yılmaz, 2007 yılında ise esnaflığı bırakmış. Esnaflığı bırakmasının nedeni ise 2002 yılından itibaren sayıları Konya’da hızla artan süper marketlerin market önünde pazarcılığa başlamış olması. Bu durumun Pazar esnafını bitirdiğini sürekli vurgulayan vurgularken de zaman zaman gözleri dolan Yılmaz, marketlerle birlikte pazarcılığın bitme noktasına getirildiğini aktardı.
 
Bir zamanlar pazarda fiyatların kendisinden sorulduğunu bu nedenle kendisine ‘Orta Direk’ lakabının takıldığını aktaran Yılmaz, “Pazarcılığı bıraktığım 2007 yılında Muhacir Pazarı’nda 4 tane tezgâhım vardı. Getirdiğim 4 ton sebze ve meyvenin yarısını ilk satardım. Müşteriye sattığım gibi kalmaz Pazar esnafına da kasa kasa ürün satırdım. Bu nedenle pazarda fiyatı ben belirlerdim. 30 kuruşa aldığım ürünü 50 kuruşa sattığımda 3-4 bin TL para kazanırdım. Bağ-Kurumu ayda 600 TL olarak yatırırdım. Şeker ve Kalfalar Semt Pazarında da yerim vardı. Fakat marketlerin kendi işlerinden ziyade pazarcılığa soyunmalarıyla işlerimizde durgunluk başladı. İnsanlar pazara gelmekten ziyade alışverişlerini marketten yapıyor.
 
2005 yılından sonra pazarca işlerin iyice durgunlaşmasıyla artık dayanamaz duruma geldim ve 2007 yılında pazarcılığı bıraktım. Şuanda da eski alışkanlık olduğu için zaman zaman bir iki kasa meyve ve sebze getirerek pazarda satıyorum” dedi. Marketlerin sebze ve meyveye uyguladığı indirimli fiyatların ise gerçekçi olmadığına değinen fiyat indirmelerin ellerindeki kalmış ürünlerde uygulandığını aktardı.
 
 Marketteki ürüne binlerce insanın elinin değdiğinin de altını çizen Yılmaz, “Bu durum sağlık açısından hiç uygun değil. Pazarda ise böyle bir durum yoktur. Çünkü ürünler haftalık ve taze olarak gelir. Pazarcı getirdiği ürünü o gün bitirmek zorundadır ertesi güne bırakamaz. Ancak marketler ürünü bitirmek için bir hafta bekletebiliyorlar. Satamadıkları zaman ise indirim yapıyorlar. Bunu insanlar bilmiyor. Bilseler kesinlikle marketten sebze almazlar” diye konuştu.
 
Pazarcılığı istemeyerek bıraktığını ve orta direğinde yıkıldığını ifade eden Yılmaz, marketlere karşı gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde insanların marketin eline muhtaç olacağını da kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA