• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Manastırımızı İsrailden kurtarın
30 Mayıs 2014 Cuma 09:04

Manastırımızı İsrail'den kurtarın

Kudüs'teki tarihi Mar Saba Manastırı, Osmanlı'daki haklarına kavuşmak için Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'ndan yardım istedi. Yetkililerin, Türkiye'den istediği tarihi tapu belgeleri, işgal altındaki topraklarının manastıra ait olduğunu ortaya koyacak.

Kudüs'teki İsrail işgali sadece Müslümanların değil Hıristiyanların da tarihsel birikimini tehdit ediyor. Osmanlı döneminde 3 dinin sorunsuz yaşadığı bölgede Hıristiyanlar da kültürel tehdit altında. Kudüs'teki tarihi Mar Saba Manastırı zor şartlar altında yaşamaya çalışıyor. Mar Saba Manastırı, Osmanlı dönemindeki diğer manastırlar gibi geniş haklara sahipti. Manastırın üzerinde bulunan geniş arazilerin mülkiyet hakkı manastıra bırakılmış ve devlet bu hakları korumaya almıştı. Osmanlı'da zımmi hukukuna bağlı olan gayrimüslimlerin ibadet haklarına yapılan saldırı ağır adli yaptırımlara tabi tutulmaktaydı. Ancak Osmanlı bakiyesi topraklarda bu durum oldukça değişiklik gösterdi. Özellikle İsrail işgal ettiği topraklardaki farklı unsurların haklarına da saldırmaya başladı. Müslümanların yanında Hıristiyanlar da bu saldırılardan nasibini aldı.

TOPRAKLARI İŞGAL ALTINDA

Osmanlı Devleti'nde birçok imtiyaza sahip olan Manastır yaşamını sürdürebilmek için şimdi Türkiye'nin kapısını çaldı. Osmanlı devrindeki topraklarının büyük kısmının işgal altında olduğu öğrenilen Manastır'ın başrahibi Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç'tan Türkiye'den manastırlarıyla ilgili Osmanlı tapu belgelerini istedi. Manastır yetkilileri bu tapu belgelerin kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti. Başkonsolos Sarnıç bu konuda yardımcı olacağını söyledi. Manastır yetkililerinin, Türkiye'den istediği tarihi tapu belgeleri, işgal altındaki topraklarının manastıra ait olduğunu ortaya koyacak.

IRKÇI SALDIRILAR YAPILDI

Filistin'de, İsrail işgal güçlerinin Hıristiyanlara uyguladığı baskı bunlarla sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl Rum Ortodoks Manastırı'nın duvarlarına 'Hıristiyanlara ölüm' ve 'Sizi çarmıha gereceğiz' şeklinde ırkçı sloganlar yazılmıştı. Hıristiyan din adamlarının girişimleri, bu tür saldırıların önüne geçilmesi yönünde İsrail yetkililerin bir adım atmasını sağlayamadı.

Kadınların girmesi yasak

 

Kudüs merkezine 20 Km. mesafede bulunan Kudüs Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne bağlı Mar Saba Manastırı'nın tarihi 1.500 yıl geriye uzanıyor. Manastır MS 484 yılında Aziz Saba tarafından inşa edildi. Aziz Saba'nın Kayseri Talas'tan geldiği söyleniyor. Kadınların manastır içine girilmesine izin verilmiyor. Ancak belirli bir mesafeden dua okuyabiliyorlar. Manastırdakiler dış dünyaya kapalı bir yaşam sürüyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA