• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maliz kriz ilçe ve belde belediyeleri kötü etkiledi
22 Haziran 2009 Pazartesi 13:54

Maliz kriz ilçe ve belde belediyeleri kötü etkiledi

Yerel seçimlerde küçük ilçe ve beldelerde göreve başlayan belediye başkanları mali krizle uğraşıyor.
Yerel seçimlerde küçük ilçe ve beldelerde göreve başlayan belediye başkanları mali krizle uğraşıyor. 2007 yılında başlanan adrese dayalı nüfus sayımıyla, nüfusları önemli ölçüde düşen ilçe ve beldelerin belediye gelirleri personel giderlerine yetmiyor. İller Bankası'ndan nüfusa göre gelen paradan başka geliri olmayan belediyeler, beldesine hizmet vermekte zorlanıyor.

Konya'nın Hadim ilçesine bağlı üç komşu kasaba Korualan, Dedemli ve Bağbaşı, aynı kaderi paylaşıyor. Nüfusu 7 bin 300'den, bin 935'e kadar düşen Dedemli Kasabası Belediye Başkanı Ali Uçar, adrese dayalı nüfus sayımına geçilmeden önceki sayımlarda şişirme yapıldığını ileri sürerek, son sayımlarda bütün mükerrer nüfusun eridiğini belirtti. Bu durumun kendi kasabalarıyla birlikte bu seviyedeki yerleri, mali yönden olumsuz etkilediğini ifade etti. Dedemli'ye İller Bankası'ndan nüfusa göre gelen paranın 2009 yılının ilk üç ayında, önceki nüfusa göre verildiğini aktaran Uçar, bu dönemde belediyeye 300 bin TL'ye yakın para geldiğini, şimdi ise ayda 30 bin TL para aldıklarını söyledi. Uçar, ''Bu para belediyede çalışan 15 kişinin maliyetini karşılamaya yetmiyor. Yetkililere durumu bildirdik çözüm bekliyoruz'' dedi.

Bağbaşı Belediye Başkanı Mehmet Çetiner, nüfuslarının 6 bin 300'den 970'e kadar düştüğüne dikkat çekti. Hiçbir çalışma yapamadıklarını belirten Çetiner, halka verdiği sözleri yerine getiremediklerini sözlerine ekledi.

Korualan Belediye Başkanı İbrahim Akmaz da beldesine 20 bin TL'ye yakın para geldiğini, 20 çalışanın paralarını ödemek için yöntem bulmaya çalıştıklarını söyledi. Akmaz, beldenin giderlerinin sadece personel gideri olmadığını, başka birçok masraflarının olduğunu belirtti.

Bu üç kasabının bağlı bulunduğu Hadim ilçesinde de durum farklı değil. Şu an 3 bin 200 nüfusa sahip olan ilçenin 2007'den önceki nüfusu 16 bin imiş. Hadim Belediyesi'nde 70 kişi çalışırken giderleri 140 bin TL'yi buluyor. İller Bankası'ndan buraya gelen para ise 48 bin TL. Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, ''Yeni döneme kadar belediyeler eski nüfuslardan para alıyorlardı. Şimdiden sonra farklı bir çözüm bulunacağını zannediyorum'' dedi. (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA