• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maliyeden Doğana haciz mi gelecek?
15 Mart 2009 Pazar 09:43

Maliye'den Doğan'a haciz mi gelecek?

Doğan Gurbu'na kestiği vergi cezasına karşı istediği teminatı alamayan Maliye, marka teminatını da kabul etmedi

Doğan Grubu'nun verdiği hisse senedi teminatından sonra marka teminatı da kabul edilmedi.Gelirler kontrolörleri, 2003- 2006 yıllarına ilişkin vergi incelemeleri sonucunda 132.9 milyon lirası vergi aslı, 693.18 milyon lirası vergi kaçakçılığı cezası olmak üzere 826 milyon lira ödemeye ilişkin ihbarnameleri DYH'ye 18 Şubat'ta tebliğ etmişti. DYH, ilk etapta Star TV ve Kanal D hisseleri ile sınırlı gayrimenkul teminatı göstermişti.

Bu değerler, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre Maliye tarafından geçerli kabul edilmemişti. Bunun üzerine DYH, toplam değeri 1.12 milyar lira olan "Kanal D" (590 milyon lira) ve "Star" (530 milyon lira) tescilli markaları teminat gösterdi. Maliye, 1.1 milyar lira değerindeki her iki televizyonun markalarını da teminat olarak dikkate almadı. Bu durum, DYH'ye yazıyla bildirilecek.

TEDBİR YAZILARI

DYH, geçerli teminat sorununu çözemezse, vergi raporuna istinaden başlatılan ihtiyati haciz işlemi önemli mali sonuçlar yaratacak. Grup, bankalardaki varlıkları ile tapuya kayıtlı gayrimenkulleri üzerinde serbestçe tasarrufta bulunamayacak.

Bu nitelikteki tedbir yazılarının da finans kurumları ile tapu idaresine gönderilmesine başlandı. Teminat sorununu aşamayan DYH'in, itibarlı bir şahsı müteselsil kefil ve müşterek müteselsil borçlu göstermesi imkanı var. Ancak, şahsi kefaleti ve gösterilen şahsı kabul edip etmemek maliyenin kararına bağlı. Grubun ihtiyati haciz işlemine itirazı da mümkün. İtiraz başvurusu da reddedilirse "ihtiyati tahakkuk" aşaması başlayacak. DYH, bu işlemi ancak Danıştay kararı ile kaldırabilecek. O karara kadar, mali açıdan kıpırdaması mümkün olmayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA