• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maliye de dava açtı
19 Ekim 2012 Cuma 12:31

Maliye de dava açtı

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ve ailesinin haritada Kamış Gölü olarak geçen 645 dönüm araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapulandırması mahkemelik oldu.
CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ve ailesinin haritada Kamış Gölü olarak geçen 645 dönüm araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapulandırması mahkemelik oldu.CHP Kocaeli Milletvekili ve ailesi haritada Kamış Gölü diye geçen araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapuya geçirdi. Arazileri ellerinden alınan köylüler mahkemeye başvurdu
Karadeniz sahilindeki Kocaeli'nin Kandıra ilçesinin şirin köyü Babalı sakinleri, CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ve ailesinin haritada Kamış Gölü olarak geçen 645 dönüm araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapulandırmasına karşı mahkemeye başvurdu.
Yazın nüfusu 5 bine ulaşan kışın ise 400 kişinin oturduğu, eski adı Çamkonak olan Babalı köyünden 2008'de kadastro geçti. Babalı köyünde kaydı olmadığı gibi hiçbir akrabası da bulunmayan Hurşit Güneş ile birinci dereceden akrabaları Turgay Güneş, Nihal Ayser Turgut, Tevfik Güneş, Tülin Güneş, Nermin Solmaz Güneş, Ayşe Ayata, kadastro çalışmaları sırasında Kamış Gölü olarak adlandırılan, haritada bataklık ve dere içerisi olan 161 ada 36 parselde bulunan yaklaşık 645 dönümlük araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapulandırdı.
MUHTAR ASKIDA FARK ETTİ
Yapılan işlemler askıya çıkarıldığı sırada Babalı köyünün bir önceki muhtarı Adem Türkmenoğlu durumu fark ederek Maliye Bakanlığı'na 14 Mayıs 2008 tarihinde ihbar dilekçesi yazdı.
Dilekçede "(...) Kamış Gölü olarak adlandırılan, bataklık halindeki, devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan ve göl kenarı olarak belirtilen 645 dönüm civarındaki taşınmazlar Hurşit Güneş ve akrabaları adına tescil edilmiştir. Bu durumu Hazine'ye bildirmek zorunlu oldu" denildi.
MALİYE DE DAVA AÇTI
Muhtar Türkmenoğlu'nun ihbar dilekçesinden sonra Kandıra Kaymakamlığı, Mal Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı'na tespit için yazılar yazıldı. Hem Maliye Bakanlığı hem de Babalı köyü, 645 dönümlük araziyle ilgili tapulandırmanın iptal edilmesini somut, hukuki gerekçelerle belgelendirerek davalar açtılar.
Kocaeli'nde bütün kurumların ayrı ayrı tespit yaptığı araziyle ilgili 'Kadastro tespitine itiraz davası' başlığıyla Defterdarlık Milli Emlak Daire Başkanlığı İzmit Emlak Müdürlüğü yerinde tespit yaparak durumu bir yazıyla Muhakemat Müdürlüğü'ne gönderdi. Defterdar Süleyman Dal'ın yaptığı tespitler ise Yargıtay kararlarına dayandırıldı. Dal'ın yaptığı tespitlerde şu görüşlere yer verildi:
"(...) 161 ada 36 nolu parseldeki taşınmazın, kışın su taşması nedeniyle bir göl halini aldığı yazın ise sazlık olduğu görülmüştür. Bu taşınmazın, mevzuata göre devletin hüküm ve tasarrufu altında olması gereken tescile tabi olmayan arazi parçası olarak bırakılması gerekir.
Bu konuda Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin 2 Temmuz 1975 tarihli kararı ve ilamı bulunmaktadır." Yapılan tespitler neticesinde hem Hazine hem Babalı köyü tüzel kişiliği adına, 'tapuların' iptal edilmesi gerektiği yönünde davalar açıldı. 31 Ekim'de gölde keşif yapılacak. Tarım, hayvancılık ve balıkçılık yaparak geçimlerini sağlayan Babalı köylüleri, arazilerinin kendilerine geri verilmesini istiyor.
Kadastro çalışmalarından sonra köy tüzel kişiliği adına bilirkişilik yapan Dursun Ali Dağ, "Kime, neye dayandırılarak tapulandırılıp alındı belli değil. Bu köyde yaşayan yaşlılara soruyoruz. Hurşit Güneş ve ailesini kimse tanımıyor. Köylü mağdur oldu" dedi.
"KARADENİZ'DEN VERİN"
Şu andaki muhtar Mehmet Özmen, "Sonuna kadar mücadele edeceğiz. 1929 doğumlu babam Mustafa Özmen'e ait olan yerlerde de kadastro geçtiği zaman yanlışlıklar yapıldı. Bu konuyla ilgili hem Hazine ile hem de Güneş'le davalık durumdayız.
Siyasi gücü kullanarak, masa başında kendilerine ait olmayan yeri tapulandırmışlardır" dedi. 62 yaşındaki Ümmü Nine ise "Tahsis edilen arazinin 100 dönümü babamdan kalmıştı, biz ekip biçiyorduk. Hatta evimiz bile var orada. Elimizden almalarına müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.
Köylülerden Cemal Demir de tepkisini "Göle tapu veriyorlarsa bana da Karadeniz'den tapu versinler" diyerek gösterdi. Köyün eski Muhtarı Türkmenoğlu, "Göle tapu oturtup, komple ele geçirmeye çalıştılar. Hurşit Güneş'in dedesi Kandıra bölgesinde ağalık yapıyormuş. Çamkonak'ta arazisi varmış ama onu da İsmail Şevki adlı vatandaşa satıp gitmişler. Kadastro geçince Hazine'ye ait olan yere tapu oturtmaya çalıştılar. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.
İŞTE DAVALIK OLAN İSİMLER
Hurşit Güneş (Turan Güneş'in çocukları), Turgay Güneş (Mehmet Reşat oğlu), Nihal Ayser Turgut (Mehmet Reşat kızı), Tevfik Güneş (Mehmet Reşat oğlu), Tülin Güneş (Saffet kızı), Nermin Solmaz Güneş (İbrahim kızı), Ayşe Ayata Güneş ve Serfinaz Bilgin (Saffet kızı).
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA