• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maliye Bakanından savaş bütçesi açıklaması
05 Ekim 2012 Cuma 14:55

Maliye Bakanı'ndan savaş bütçesi açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye ile olası bir savaş dikkate alınarak 'savaş bütçesi' hazırlanıp hazırlanmadığına ilişkin soruya, 'Biz bütçemizi normal, rutin bir bütçe...
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye ile olası bir savaş dikkate alınarak 'savaş bütçesi' hazırlanıp hazırlanmadığına ilişkin soruya, 'Biz bütçemizi normal, rutin bir bütçe olarak yapıyoruz Türkiye eskisi gibi değil şartlar neyi gerektiriyorsa o adımlar atılır' dedi.
Bakan Şimşek, 2011-2013 Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Planı'nın 9 aylık gerçekleşme sonuçlarına ilişkin bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.
Sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, özelleştirme ile ilgili bir soru üzerine Şimşek, “Son yıllarda özelleştirme performansımız çok güçlü olmadı. Gerek ulusları koşullar gerekse belli sektörlerde firmaların hesabının iyi yapamaması nedeniyle bir zafiyet var” dedi.
Özelleştirmede en önemli konunun yapısal reform ayağı olduğuna işaret eden Şimşek, enerji sektöründe kayıp kaçağa dikkati çekti. Şimşek, “Enerji sektöründü nakit akışı ne kadar iyileşirse bütçemiz de o kadar iyileşir vatandaşıma yük o kadar azalır. Kayıp kaçakların azaltılması büyük bir yük olarak geri dönüyor” diye konuştu. Şimşek, şartların uygun olması durumunda Halkbankası’nın yüzde 24 kadar bir oranın bu sene veya gelecek sene halka arz etmeyi düşündüklerini ifade etti.
'ŞARTLAR NEYİ GEREKTİRİYORSA O ADIMLAR ATILIR'
Bir gazetecinin Suriye ile yaşanan gerginliği anımsatarak, olası bir savaşı göz önüne alarak savaş bütçesi yapıp yapmadıklarına ilişkin soruya Şimşek, “Hiçbirimiz yanıbaşımızda böyle bir trajedinin yaşanmasını şu veya bu şekilde etkilenmeyi, bir çatışma ortamımda olmayı arzu etmiyoruz. Hepimizin arzusu bölgenin huzur ve refah içinde olması, çevremizdeki ülkelerin de bizim gibi ilerleme kaydetmesi, güçlü istikrarlı komşularımızın olması. Bu süreç yaşanıyor. Bununla ilgi gerekli açıklamaları yapıyoruz. Biz bütçemizi normal, rutin bir bütçe olarak yapıyoruz. Türkiye eskisi gibi değil şartlar neyi gerektiriyorsa o adımlar atılır” yanıtını verdi.
Şimşek, ‘Suriye tezkeresi nedeniyle bütçeden pay ayrılacak mı?’ yönündeki soruya ise "Tezkere için ödenek öngörüldü mü?” şeklindeki soruya Bakan Şimşek, daha önce Irak’a yönelik ve başka zamanlarda da başka türlü tezkerelerin çıkartıldığını belirterek, ”Biz ilgili kurumlarımızdan gelen talepleri değerlendiriyoruz, makul bir çerçevede, imkanlarımız çerçevesinde o talepleri karşılıyoruz. Fakat bu konuda spesifik bir talep yok, dolayısıyla bu konuda yorum yapmayacağım” yanıtını verdi.
Bir soru üzerine Bakan Şimşek bu yıl yüzde 4 büyüme öngörüldüğünü ancak bunda yüzde 1’lik sapma olacağını söyledi.
Şimşek, son yapılan zamların bütçedeki sıkıntıyı gidermediğini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA