• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mali müşavirlik sınavında yüksek başarı
13 Nisan 2010 Salı 14:20

Mali müşavirlik sınavında yüksek başarı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Ahmet İçyer, serbest muhasebecilerin mali müşavirliğe geçişte yapılan özel sınavda yüzde 80 başarı gösterdiğini söyledi.

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Ahmet İçyer, serbest muhasebecilerin mali müşavirliğe geçişte yapılan özel sınavda yüzde 80 başarı gösterdiğini söyledi.

Konya SMMM Odası Başkanı Ahmet İçyer, oda binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında serbest muhasebecilerin mali müşavirlik ünvanını almaları için yapılan sınavda sağlanan başarıyı değerlendirdi.

3568 Sayılı Meslek Yasalarının yeniden düzenlenmesiyle birlikte serbest muhasebeci üyelerine, serbest muhasebeci mali müşavirlik yolu açıldığını hatırlatan İçyer, bu düzenlemeyle birlikte TÜRMOB ve oda tarafından yoğun bir eğitim verildiğini, yapılan sınavın sonuçlarının da açıklandığını kaydetti.

İçyer, Türkiye genelinden katılım sağlanarak Ankara’da yapılan Özel SMMM Sınavına Konya’dan 400 kişinin katıldığını, 237 kişinin başarılı olarak SMMM olmaya hak kazandığını, geri kalan 163 kişinin bu ay sonunda yapılacak özel sınava gireceğini ifade etti. 163 kişiden 96’sının tek dersten kaldığını dile getiren İçyer, “Özel SMMM Sınavı sonuçlarına göre, Konya SMMM Odamız üyelerine verdiği eğitimle Türkiye Geneli Başarı ortalamasının üzerinde yer almıştır” dedi.

VERGİ ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİ
Ahmet İçyer, Konya SMMM Odası olarak hem üyelerinin mesleki eğitimi ve gelişimini hem de ülkede yaşanan güncel konuları yakından takip ettiklerini vurgulayarak, 2010 yılı içerisinde para piyasalarındaki nakit sıkıntısı ve halkın üzerindeki vergi yoğunluğuna dikkat çekti. İçyer, “Para piyasalarında nakit sıkıntısının yaşandığı bu dönemde uygulanan vergi oranları hem işverenleri hem de işçilerimizi ekonomik açıdan zorda bırakmaktadır. Bazı alanlarda vergi oranlarının düşürülmesi ülke ekonomimizin rahatlaması olarak algılanıp bir başarı olarak sayılmamalıdır. Zira ödeme zorluğu çeken piyasalar için vergi oranlarındaki değişmeden ziyade piyasaların alım satım gücünün yükselmesi ve bu yönde çalışma yapılması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Konya’da gerçekleşen vergi beyanlarından gelir vergisinde yüzde 5.60 oranında, hesaplanan gelir vergisi toplamları itibariyle yüzde 7.42 oranında artış gerçekleştiğini bildiren İçyer, küresel krize rağmen bu artışın Konyalı mükelleflerin vergiye karşı duyarlılığını gösterdiğini, aynı duyarlılığın kurumlar vergisinde de gösterilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA