• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mali müşavirlerden sınırlandırma tepkisi
28 Haziran 2012 Perşembe 15:46

Mali müşavirlerden sınırlandırma tepkisi

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, yeni Türk Ticaret Kanununda (TTK) yapılan değişiklikle meslek mensuplarının denetim yapma hakkının sınırlandırılmasıyla...
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yapılan değişiklikle meslek mensuplarının denetim yapma hakkının sınırlandırılmasıyla hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, “84 bin mali müşavire haksızlık yapılıyor” dedi.
Konya SMMM Odası Başkanı İsmail Turan yaptığı açıklamada, verilen bir önerge ile yeni TTK’da SMMM ile Yeminli Mali Müşavirlerin (YMM) eşit olan denetçi olma haklarında ayrımcılık yapıldığını belirterek, “Yeni TTK’da anonim şirketler, limited şirketler ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler bağımsız denetime tabi olacaktır. Bu denetim işleminin SMMM ve YMM’ler tarafından yapılacağı daha önce tüm mükelleflerimize ve iş camiasına duyurulmuştur. Bu doğrultuda meslektaşlarımızda yeni TTK ve bağımsız denetimle ilgili ön hazırlıklarını yapmışlar ve gerekli eğitim planlamalarını da tamamlamışlardır. Ancak TBMM genel kurulunda kabul edilen tasarısı ile düzenleme ve geçiş sürecinde yalnız YMM’lere denetim hakkının eğitim şartı dışında başka bir şart aranmaksızın tanınması aynı denetim formasyonuna sahip olan SMMM’lerin haklarının kısıtlanmasını haksızlık olarak değerlendiriyoruz. Bu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Bu düzenleme meslek camiamızda ayrımcılık yaratmıştır. Önerge ile yasalaşan bu düzenlemeye göre denetçi olma hakkına geçiş sürecinde yalnız YMM’lere tanınması aslında on yıllık deneyime sahip bir SMMM’ye tanınmaması demektir. Çünkü YMM olabilmek için on yıllık SMMM olma koşulu vardır. Bu nedenle geçiş sürecinde YMM’lere tanınmış olan bu hakkın SMMM ünvanlı meslektaşlarımıza da tanınması gerekmektedir” dedi.

Konya SMMM Odası Başkanı Turan, ülke genelinde 84 bin mali müşavire haksızlık yapıldığını savunarak, “Kanun koyucular büyük çoğunluğu göz ardı ederek sadece sayıları 4 bin civarında olan YMM’lere yasaya sonradan ilave edilen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri angaje edilmiştir. Kanunlar ve Maliye Bakanlığı’nın uygulamaları, serbest muhasebeci mali müşavire bakışları meslektaşlarımızda ötelenme, dışlanma psikolojisi yaratmaktadır. Yeni TTK’daki ayrımcılık mesleğimizi ve meslektaşlarımızı yormuş, yıpratmış ve hayal kırıklığına uğratmıştır. Meclis görüşmelerinde kabul edilen kanun tasarısındaki değişikliğe meclis çatısı altında bulunan SMMM kökenli milletvekillerinin duyarsız kalması bizi ve camiamızı derinden yaralamıştır. Denetim mesleğinin oyun kurucuları SMMM’lerdir ve zaman içinde hak ettikleri yeri alacaklardır” diye konuştu.

Bütün engellemelere rağmen sınavla da olsa SMMM’lerin bağımsız denetim yetkisi alacağına inandığını ifade eden Turan, sınavlara hazırlık aşamasında meslek mensuplarına tüm imkanları seferber edeceklerini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'da trafik kazası: 5 yaralı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA