• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M.Ali Atiker MÜSİADda tecrübelerini paylaştı
28 Kasım 2012 Çarşamba 12:06

M.Ali Atiker MÜSİAD'da tecrübelerini paylaştı

Genç MÜSİAD Konya Şubesi Tecrübe Paylaşımı Toplantılarında Atiker Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atikeri ağırladı.
MÜSİAD Konya Şubesi Brifing salonunda yapılan programa çok sayıda Genç MÜSİAD Üyesi katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Yakup Barınlı, “Tecrübe paylaşımı toplantıları ile genç sanayicilerin ufuklarına yeni bir çizgi belirlemeye çalışıyoruz. Hayatta ve işte başarılı olmanın en önemli faktörü tecrübedir bizler de bu inançla toplantılarımıza devam ediyoruz”  dedi.
Yakup Barınlı’nın ardından sözü alan Atiker Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker, Gençlerle bir arada olmanın kendisini heyecanlandırdığını söyledi. Atiker, “İnsanlar 40 yaşına gelinceye kadar her şeyi öğrenebiliyor benim size en büyük tavsiyem kesinlikle bir yabancı dil bilmeniz gerektiğidir. Dünya ticareti teknolojinin de sürekli gelişmesinden dolayı daralıyor. Artık yabancı dil bilmeden ticaret yapmak zorlaştı. Bu sebeple en az bir dil bilmeniz gerekiyor” İfadesini kullandı.
Ticaret felsefesini “Az Kâr, Sağlam Müşteri, Yüksek Ciro” olarak tanımlayan Mehmet Ali Atiker, “1971’de ilk iş yerimi açtım ve bugünlere kadar geldim. Müşterilerimle açık hesap çalışmamaya gayret ettim, ticareti daima kurallarına göre yaptım, oto kontrolü iyi sağladım. Büyümenin diğer bir yolu da daima faturalı mal alıp faturalı mal satmak ve çalışanlarının sosyal haklarını yerine getirmek olarak benimsedim. Bu kurallar bizi önemli noktalara getirdi Ayrıca, aile şirketlerinde hesabın çok iyi tutulması gerekiyor 41 yıllık ticaret hayatımda birçok tecrübeler edindim. Sizden sonraki nesilleri iyi yetiştirin, çocuklarınızın arasında kültür ve eğitim farkı olmamasına gayret gösterin” dedi.
Mehmet Ali Atiker Sözlerinin devamında; “Babam kunduracıydı bende bir kunduracının yanında kalfa olarak çalışıyordum, içimde farklı bir alana yönelme isteği vardı ve bende kunduracılığı bırakıp tornacılığa yöneldim. Daha sonra tornacı çırağı olarak çalışmaya başladım. Yaptığım işi öğrendikten sonra evimizin altındaki boş alanı dükkâna çevirdim. İlk dükkânım burasıydı, o zamanlar geçimimi demircilik ve küçük çaplı tamirat işlerinden kazanıyordum. Bir arkadaşımla birlikte Ankara’ya gitmiştim orada sondaj borusu imalatı yapan bir fabrika gördüm Konya’ya geldiğimde bu işi bende yapabilirim dedim ve sondaj boru imalatına başladım. 1985 yılına kadar Türkiye’de sondaj borusu imalatı yapan iki firmaydık. Çok mücadele ettim, çoğu zaman vaktimin büyük bir kısmını dükkânımda geçiriyordum hatta bazen işyerimde yatıyor evime gidemiyordum. Bu şekilde mücadele ederek ve yenilikler yaparak büyüdüm çünkü yaptığım işe aşıktım. 1994 yılında Konya’da ilk plastik boru imalatını gerçekleştirdim. 1998 yılına gelindiğinde tüp haznesi imalatına başladık, daha sonra oto gaz işine girdik bugün İtalya dahil 45 ülkeye ihracat yapıyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmasının sonunda Genç MÜSİAD Üyelerinin sorularını cevaplayan Atiker Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker’e  günün anısına Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Yakup Barınlı tarafından hediye takdim edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA