• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Makineciler yeni uygulamadan şikayetçi
31 Aralık 2009 Perşembe 14:02

Makineciler yeni uygulamadan şikayetçi

MÜSİAD Konya Şubesi Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Murat Özsandıkçı Gümrük Müsteşarlığının 2010 yılı başından itibaren yürürlüğe

MÜSİAD Konya Şubesi Otomotiv Sektör Kurulu BaşkanıMurat ÖzsandıkçıGümrük Müsteşarlığının 2010 yılı başından itibaren yürürlüğe gireceğini söylediği 10 yaş denetimine ilişkin açıklamada bulunarak verimsiz makinelerle sanayinin ilerleyemeyeceğini söyledi.

 Ekonomik ömrünü tamamlamış makinelerin ithalatının üretime zarar vereceğini belirten Özsandıkçı; “Gümrük Müsteşarlığı aldığı bir karar ile 2010 yılı başından itibaren ikinci el makine ithalatında, gümrüklerde 10 yaş denetimi yapılmayacağını bildirdi. Gümrük birliği müktesebatı gereği ve AB ülkelerinin baskılarıyla alındığına inandığımız bu karar ile ekonomik ömrünü tamamlamış makinelerin ithalatı sanayimize ancak zarar verecektir. Avrupa birliği ülkelerinin hurdaya ayırdıkları makineleri paraya çevirmesine yarayacak bu karara şiddetle itiraz ediyoruz. Daha hızlı ve daha kaliteli üretim yapmayı hedefleyen sanayicimiz eski teknoloji ve verimsiz makinelerle ilerleyemez. Hiçbir sanayici mecbur kalmadıkça eski makine ile çalışmak istemez. Lakin ülkemizdeki yüksek KDV oranları ve son dönemde kesilen finansman kaynaklarının etkisiyle sanayicimiz kullanılmış makineye mecbur bırakılmaktadır. Yeni makine sorunsuz üretim proseslerine destek demektir.  Sanayinin belkemiği ve tam manasıyla yatırım ve istihdam kaynağı olan yeni makineler desteklenmeli,  KDV oranları %1 e düşürülmeli, finansman kaynakları arttırılmalıdır. Leasing sözleşmelerindeki KDV avantajının kaldırılmasıyla büyük darbe alan yeni makine yatırımı giderek cazibiyetini yitirmektedir.  Yakın geçmişte yeni makine alımına verilen sınırlı tevsiklere sanayicimiz çok büyük ilgi göstermiştir. Hâlihazırda CE uygulamalarında bile sorunlar varken, CE öncesi devirlere ait makineler işçi ve çevre sağlığı gibi pek çok önemli konuyu ihlal etmektedir” dedi.

Gümrük Müsteşarlığının makine ithalatında yaş sınırını kaldırmasıyla birlikte ülke ekonomisine ve sanayicilere zarar geleciğini vurgulayan Özsandıkçı; “Türkiye geçmişteki uygulamalarla zaten eski makineler ile dolmuştur. Buna birde eldeki kullanılan makinelerin durumu eklenince çok ciddi bir kullanılmış makine stok’u söz konusudur. Ülkemiz elindeki kullanılmış makine stoğunu daha az gelişmiş ülkelere elinden çıkarması gerekirken,  2010 da 10 yasından büyük makinelerin de ithaline izin verilecek olması çok vahim bir durumdur. Yerli üretilen makinelerin ithalatını kısıtlayıcı tedbirler de maalesef, sektörün büyüklüğü ve makinelerin çeşitliliği nedeniyle etkisiz kalmaktadır. Yoruma ve suiistimale acıktır. Yaş sınırlaması 5 yaşa indirilmeli, yerli sanayicimize rekabet şansı tanınmalıdır. AB uyum müktesebatından dolayı 10 yaşından büyük makinelerin girişine engel olunamıyorsa, gelişmiş ülkelerde otomobilleri emisyon değerlerine ve yakıt ekonomilerine göre vergilendirildiği gibi, 5 yaşın üzerindeki makine ithalatına yaşa göre artan verimsizlik vergisi konulabilir.  Ayrıca hâlihazırda sanayicimize tanınan kullanılmış makine ithal edebilme inisiyatifinin kötüye kullanımı önlenmeli, sanayicinin getirdiği makineler en az 3 yıl süre ile satılamamalı, ticaret de haksız rekabete yol açılmamalıdır. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığının liderliğinde kurulan Makine Tanıtım Grubu bir yandan “Tıkır Tıkır” projesiyle yerli imalatı ve yerli tüketimi desteklemeye çalışırken, Gümrük Müsteşarlığının kullanılmış makine ithalatında yaş sınırını kaldırması hem ülke ekonomisinin hem de sanayicimizin zararına sebep olacaktır” dedi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA