• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahmur atağı
10 Ağustos 2014 Pazar 08:20

Mahmur atağı

ABD'nin bombardımanına rağmen ilerleyişini sürdüren IŞİD , Sincar ve Mahmur dışında Musul'a bağlı 15 kasabayı daha aldı. Ankara, barış sürecine zarar vermemesi için Türkiye'den göç edenlerin kaldığı Mahmur kampı için devrede. MİT'ten bir heyet Erbil ve Kandil'de mesaiye başladı.

 

Kerkük ve Havice'deki güçlerini Sincar'a sevk eden IŞİD twitterdan, 'Elçiliklerinize saldırıp asker ve diplomatlarınızla barbekü partisi vereceğiz' diyerek ABD'ye meydan okudu. Hilafet devletine izin vermeyeceklerini vurgulayan Obama ise, saldırıların daha da genişleyebileceğini söyledi.

Irak'taki Sünni kentleri kontrol ettikten sonra Kürt bölgesine yönelen Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in Sincar ve Mahmur'da yol açtığı kriz bir yandan da gözleri Türkiye'ye çevirdi. IŞİD'in hedefi konumuna gelen ve Türkiye'den göç eden ailelerin yerleştiği Mahmur mülteci kampı ve ilçe boşaltılırken, Türkiye'nin kampta yaşayanlar için devreye gireceği öğrenildi. Çözüm süreci için bir takvim oluşturan ve gerekli tüm yasal hazırlıkları tamamlayan Ankara, IŞİD'in beklenmedik saldırısı üzerine Mahmur sürecine hız vermek üzere kolları sıvadı.

MİT HEYETİ DEVREDE

Hafta içinde MİT'ten bir heyetin Erbil'de Mahmur halk meclisi ve Kandil yönetiminden bazı isimlerle bir araya gelip Mahmur için ilk adımların atılması adına bir yol haritası oluşturması bekleniyor. IŞİD militanları, Musul'a bağlı Sincar, Zummar, Mahmur ve Güver'i hala kontrollerinde tutuyor. Suriye ve Irak topraklarında 'hilafet devleti'ne izin vermeyeceklerini vurgulayan ABD Başkanı Barack Obama ise, IŞİD'e karşı hava saldırılarının daha da genişleyebileceğini söyledi.

IŞİD GÜÇLERİ İLERLİYOR

IŞİD, ABD'nin saldırılarına rağmen yeni yerleri almaya devam ediyor. IŞİD son üç günde Musul'a bağlı 15 kasabayı daha ele geçirdiği kaydedildi. Anbar, Ramadi, Kerkük ve diğer bölgelerdeki güçlerini Sincar'a sevk eden örgüt, twitter hesabından da ABD'ye meydan okuyarak 'Dünyadaki bütün elçiliklerinize saldırıp asker ve diplomatlarınızla barbekü partisi vereceğiz' açıklamasında bulundu.

KARA HAREKATI GEREKLİ

ABD'nin hava bombardımanı sürerken 7 ayrı cephede 72 bin peşmerge ve 3 bin 400 PKK militanı IŞİD'e karşı mücadele ediyor. Mahmur ve Sincar'daki (Şengal) peşmergelere Kandil'den sevk edilen PKK militanlarından da destek geldi. Önceki günkü ABD bombardımanının sadece IŞİD'in Erbil'e ilerleyişini durdurduğu kaydedilirken ABD ve Türkiye destekli bir kara operasyonu olmazsa IŞİD'in Irak topraklarından atılmasının mümkün olmadığı vurgulanıyor.

İHA'LAR DEVRİYE GEZİYOR

Yeni lojistik hat oluşturmak için farklı bölgeden saldırması beklenen IŞİD'i izleyen ABD, geceleri insansız hava uçaklarını (İHA) uçuruyor. IŞİD'ın Kürt bölgesine saldırıları üzerine Katar, Bağdat ve Berlin'den gelen Amerikalı istihbaratçılar ise Kürt yönetimi ile görüşüyor. ABD'li yetkililerinbölgedeki aşiret liderlerinden aldığı veriler ve havadan elde edilen fiziki istihbarat bilgileri doğrultusunda Kürt yetkilileriyle strateji belirlediği kaydedildi.

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA