• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme kendini TBMM yerine koydu
08 Temmuz 2010 Perşembe 10:19

'Mahkeme kendini TBMM yerine koydu'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Şu anda referandum var, seçim yok" dedi.
Ergin, TBMM'de, gazetecilerin, Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişikliğiyle ilgili kararını değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesinin kararının, Anayasa'nın 148. maddesine aykırı olduğunu söyleyen Ergin, kararın henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığını, referandumda kabul oyları daha fazla çıktığı taktirde yasalaşmış olacağını ve ondan sonra

Anayasa Mahkemesinde bir denetimin söz konusu olabileceğini belirtti. Ergin, "Ancak Anayasa Mahkemesi bunu değerlendirme kararı aldı. Arkasından da sadece şekil denetimi yapabilecekken esas denetimi yapmıştır. Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 148. maddesini ihlal etmiştir" dedi.
Bu akşam itibariyle "Anayasa Mahkemesindeki serüvenin sona erdiğini, bundan sonra Anayasa Mahkemesinden geçen şekliyle metnin referanduma gidileceğini" ifade eden Ergin, referandumda milletin vereceği karara herkesin saygı göstermek zorunda olduğunu kaydetti.

Ergin, paketin, bu haliyle de Anayasa'da çok önemli reformları içerdiğini dile getirdi. Bu açıdan 12 Eylül'de yapılacak referandumda bütün vatandaşları sandığı gitmeye, görüşleri sandıkta ifade etmeye davet eden Ergin, "Umut ediyorum ki vatandaşlarımız sandıkta bu pakete 'evet' oyu kullanacaktır" dedi.

"Paketin ruhu bozulmamış mıdır?" sorusuna, Ergin, "Yapılan değişiklikler esas itibariyle parlamentonun yetkisine müdahale mahiyetindedir. Yasama yetkisi parlamentoya ait bir yetkidir. Pakette öngörülen model çoğulcu bir modeldi ama bu değişiklikten sonra çoğunlukçu bir anlayış taşıyacaktır. Buna rağmen bu haliyle de paket mevcut Anayasamızda vatandaşımıza önemli haklar sağlamaktadır. Referandum önemini korumaktadır" diye konuştu.

Ergin, "Maddenin içerisinde cümleler çıktıktan sonra maddenin komple düştüğü" yönünde iddiaların sorulması üzerine, "Bu iddiaları tartışmam bile" dedi.
Gazetecilerin, "MHP'nin seçim çağrısı oldu" sözlerine, Ergin, "Şu anda referandum var, seçim yok" karşılığını verdi.

Ana muhalefet partisinin yaptığı müracaatın kısmen ret, kısmen kabul edildiğini bildiren Ergin, şunları söyledi:
"Bu kuvvetler ayrılığı ilkesine bir müdahaledir aslında. Parlamentonun yetkisine yapılmış bir müdahaledir. Bütün bunları tespit edelim. Anayasa Mahkemesi bunu ilk defa yapmıyor. Daha önce de parlamentonun yapmış olduğu Anayasa değişikliklerini sadece şekil bakımından inceleyebileceği 148'inci madde çok net izah edilmişken, şekil çok net tadat edilmişken, tek tek sayılmışken, bunları aşarak farklı maddelerden 4. maddeden dolanarak esasa girip esas denetimi yapmıştır. Bugün de aynı şey yapılmıştır. Bu ortaya çıkan sonucu iyi tahlil etmemiz lazım. Şu anda gelinen noktada ana muhalefet partisinin yapmış olduğu müracaat kısmen ret, kısmen kabul şeklinde gerçekleşmiştir."

Yapılacak referandumun çok önemli olduğunu belirten Ergin, "Ben tüm milletimizin fertlerini, seçmenlerimizi 12 Eylülde sandığa gitmeye ve bu pakete onay vermeye davet ediyorum" dedi.

Söz konusu paketin Türk hukuk sistemine temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, insanlara hem kamu denetçisi hakkı getirmesi hem de Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı getirmesi, sendikal hakları genişletmesi, kadınlara pozitif ayrımcılık sağlanması, askeri sivil yargının sınırlarını yeniden çizmesi ve demokratikleşme noktasında önemli imkanlar sunduğunu ifade eden Ergin, paketin öneminin ortadan kalkmadığını vurguladı.

"METİN HALA ÇOK ÖNEMLİ OLMA ÖZELLİĞİNİ KORUMAKTADIR"

Herkesi referandumda "sandık başına" davet eden Adalet Bakanı Ergin, "Anayasa Mahkemesi şunu söylemiş oldu; 'Anayasa Mahkemesi'ndeki karardan sonra ortaya çıkan metin Anayasaya uygundur' görüşünü ortaya koymuş oldu. Dolayısıyla referanduma gidiyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin süzgecinden de geçmiş olan bir metinle gidiyoruz. Bu metin hala çok önemli olma özelliğini korumaktadır" diye konuştu.
"Çıkarılan maddelerin metinden çıkmasıyla bu değişiklik ne kadar etkilendi?" sorusu üzerine Bakan Ergin, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu paketten madde çıkmadı. Maddenin içinden belli cümleler çekip alındı, tümceler değişti. Bizim öngördüğümüz modelde ço ğulcu bir yapı vardı. Yani Yargıtay'ın ve Danıştay'ın kendi içinde yapacağı seçimlerle, kürsü hakimlerinin yapacağı seçimlerde çoğulcu, her değişik fikrin de kendini ifade edebileceği, temsilci gönderebileceğini sağlayacak bir düzenlemeydi bizim yaptığımız ve parlamentodan geçen.

Oysa bu tek oy sisteminin Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesinden sonra ortaya çıkan tablo çoğunlukçu bir yapıyı teşvik edecektir. Bu da orta ve uzun vadede diğerine göre daha sağlıksız bir yapıyı öng örür. Bu paket içinde öngörülen son derece önemli maddeler vardır. Bu maddeler hala paketin içindedir, bu haliyle de reform niteliğini korumaktadır."

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA