• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme kararı ile yolluk ücreti
16 Temmuz 2010 Cuma 12:20

Mahkeme kararı ile yolluk ücreti

Mahkeme kararları ile becayişlerde yolluk ücreti kazanılmasının ardından, becayiş yapan sözleşmeli memurlar yolluk ücreti almak için talepte bulunmaya başladı

Mahkeme kararları ile becayişlerde yolluk ücreti kazanılmasının ardından, becayiş yapan sözleşmeli memurlar yolluk ücreti almak için talepte bulunmaya başladı.

Yolluk ücretleri kararı
Becayişlerde sözleşmeli personele yolluk ücreti ödenmesi kararı sendikaları harekete geçirdi. Sağlık ve sosyal hizmetler alanında örgütlü olan Türk Sağlık-Sen, yolluk talebinde bulunmak isteyen sözleşmeli personel için örnek dilekçeler hazırladı.

Ödeme tarihi
Hazırlanan dilekçelerde, Harcırah Kanunu’nun ilgili maddesinin, "
Yurt
içinde veya yurt dışında görev yapmakta iken yurt içinde veya yurt dışındaki sürekli bir göreve naklen atanan ya da yabancı ülkelerdeki memuriyet merkezi değiştirilen memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar
" şeklinde değiştirildiğine işaret edilerek, söz konusu değişikliğin yürürlüğe girdiği 12 Temmuz 2006 tarihinden itibaren yapılacak karşılıklı yer değiştirmelerde harcırah ödenmesi gerektiği belirtildi.

Dilekçelerde, Maliye Bakanlığının konuya ilişkin görüşü de dikkate
alınarak daha önce hak edilen harcırahın yasal faizi ile birlikte ödenmesi talep edildi.

Talepler başladı
Türk Sağlık-Sen tarafından hazırlanan dilekçeleri sendikanın şubelerinden temin eden sözleşmeli personeller, talepte bulunmaya başladı.

Ortalama ücret alan bir memurun gittiği yerin mesafesine göre bin 500
lira civarında yolluk ücreti alabildiği belirtildi. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,sözleşmeli personele yolluk verilmesi ile ilgili açtıkları davaların lehlerine sonuçlandığını anımsattı.

İdarelerin mahkeme masraflarından kurtulması için sözleşmelilere
yolluklarını ödemesi gerektiğini ifade eden Kahveci, şunları kaydetti:

"Sözleşmeli çalışanlar becayişte dönem şartı kalktığı için çalışanlar
istedikleri zaman uygun birini bulduklarında becayiş yapıyorlar. Yeni bir yere yerleşen çalışanlar için yolluklar önemli. Türk Sağlık-Sen olarak hazırladığımız bu dilekçelerle çalışanların başvuru yapmalarını sağlıyoruz. Ödememekte ısrar eden kurumlara karşı dava açıyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA