• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahallede otomobil olmayacak
26 Temmuz 2010 Pazartesi 09:27

Mahallede otomobil olmayacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi Başkanı Yüksel Mermer'den açıklama
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi Başkanı Yüksel Mermer, ikinci el otomobil satışlarının daha kurumsal bir kimlikte yapılması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Mahalle aralarındaki ikinci el oto galerilerinin kaldırılıp, belli bir yerde toplanması, bir hüviyete kavuşması ve devlete de bir katkı sağlaması için çalışıyoruz" dedi.

TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi Başkanlığına ikinci dönem seçilen Mermer, bu mecliste otomotiv distribütörlerinden, üreticilere, yan sanayicilerden, ikinci el otomobil satıcılarına kadar sektörün her kesiminden temsilcilerinin bulunduğunu, otomotiv sektörünün birbirine bağlantılı olan tüm paydaşlarını içine alan bir meclis olduğunu anlattı.

Mermer, Otomotiv Ticaret Meclisi'nde sektörün sorunlarına ilişkin çalışmalar yapıldığını, sektörle ilgili çözülmesi veya yapılması gereken hangi konu varsa, bunu tartıştıklarını, bir rapor haline getirerek çözümler sunduklarını ve ilgili makamlara gönderdiklerini dile getirdi.
Mecliste tartıştıkları bir konunun da ikinci el otomotiv satışları olduğunu vurgulayan Mermer, ikinci el otomobil ticareti yapanların bu işin bir tarifinin belirlenmesini istediklerini kaydetti.

İkinci el otomotiv ticaretinde bu işin yapılanmasının oluşması gerektiğini vurgulayan Mermer, şöyle konuştu:
"Önüne gelen herkes bu işi yapmamalı. İkinci el otomobil satış larının daha kurumsal bir kimlikte yapılması için çalışmamız var. Bu işi yapacaklar için belirli kıstasların belirlenmesi ve kayıt altına alınmasının kolaylaştı rılması lazım. Bu konuda İçişleri Bakanlığımızın aldığı kararlar var, caddeleri işgal ediyorlar. Bunları bir çatı altına toplamak lazım. Bunların oto centerlarda toplanması lazım.
Mahalle aralarındaki ikinci el oto galerilerinin kaldırılıp, belli bir yerde toplanması, bir hüviyete kavuşması ve devlete de bir katkı sağlaması için çalışıyoruz. Bu oto galerilerinin bir yerde toplanması ve bunların belli bir disipline alınması ikinci el otomobil alan kişileri de rahatlatacaktır. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bununla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın almış olduğ u kararlar var ama uygulamada zorluk yaşıyoruz. Bu işi yapan bir sürü insan var. Onların kurumsal bir hale gelmesi lazım."

Yüksel Mermer, otomobil galericilerinin de bunu istediklerini ifade ederek, galericilerin de otomobil pazarlarının oto centerlara taşınarak resmi hüviyete kavuşmasını istediklerini anlattı.
Böyle bir oluşumun ikinci el otomobil alıcıları açısından da son derece olumlu olduğuna işaret eden Mermer, "Satılan otomobillerin trafikten kayıtları düşmüyor. Otomobil, iki, üç el değiştiriyor. Sonra araç kaza yapıyor veya trafikte ceza yazılınca ilk sahibine geliyor. Bunların hepsi ortadan kalkar ve tüketicinin de hakları korunmuş olur. Aldığı yer belli olur. Ayrıca da her devirde devlete kar olur" diye konuştu.

Mermer, Türkiye'de otomotiv parkının çok eski olduğunu ve bu parkı n değiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, dünyanın her tarafında otomobilin ilk alındığında vergisinin az olduğunu, araç yaşlandıkça vergisinin arttığı nı dile getirdi. Türkiye'de ise bu durumun tam tersi olduğunu anımsatan Mermer, bunun, otomotiv parkının yaşlı olmasına yol açtığını ifade etti.

Türkiye'de kişi başına düşen otomobil sayısının hala dünyada birçok ülkenin gerisinde olduğunun altını çizen Mermer, otomotivdeki vergilendirmenin Avrupa Birliği (AB) normlarına uygun haline getirilmesi durumunda Türkiye'de de kişi başına düşen otomobil sayısının artacağını kaydetti.
Otomotiv sektör temsilcilerinin, yıl başında, pazarın geçen yıl gibi olmayacağını tahmin ettiklerini belirten Mermer, ancak nisan ve mayıs aylarına gelindiğinde tüm sektör oyuncularının tahminlerinin yüzde 50 oranında arttığını söyledi.

Yüksel Mermer, Türkiye'de bu yıl otomotiv pazarında satışların beklenilen ve tahmin edilen seviyelerden daha fazla olduğunu ifade ederek, "Sektörde büyük rekabet var. Ben bayi ve distribütörlerin para kazandıklarını zannetmiyorum. Hepimizin zarar ettiğine inanıyorum. Otomotiv sektöründe öyle bir rekabet var ki, kişiler 'ne kadar sattım' diye övünecek, 'para kazandım' diye övünmeyecek. Sektörde anormal bir rekabet var" diye konuştu
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA