• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahalle olma ihtimaline miting düzenlendi
13 Ekim 2012 Cumartesi 14:36

Mahalle olma ihtimaline miting düzenlendi

Konyanın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba beldesinde, ilçeye bağlı mahalle olma ihtimaline tepki göstermek için miting düzenlendi.
Köy ve kasabaların mahalle olarak ilçelere bağlanması ile ilgili çalışmalar sonrası mahalle olma tedirginliği yaşanan Yeniceoba kasabasında, belediye önünde düzenlenen mitinge Yeniceoba Belediye Başkanı İlyas Kara, eski belediye başkanları ve belde halkı katıldı. Burada halka hitap eden Belediye Başkanı İlyas Kara, Yeniceoba’nın Türkiye’nin en geniş coğrafyasına sahip, en zengin kasabası olduğunu ifade ederek, “Ayrıca kasabamız alt ve üst yapısını bitirmiş en büyük kasabadır. İlçelik için resmi dilekçe verilirken 30’a yakın kriter sayıldı. Yeniceoba bu kriterlerin tamamını fazlasıyla karşılamaktadır. Yeniceoba ilçe olmak istiyor. Yeniceoba ilçe olursa, Yeniceoba kazanır, Konya kazanır, Türkiye kazanır. Hizmetler asıl o zaman hızlı olur, biz buna inanıyoruz. Bugün burada toplanmamızın sebebi; hazırlanan büyükşehir yasası ile ilgili bugüne kadar neler yaptık, kimlerle görüştük, şu anda elimizde olan taslak hakkında sizleri bilgilendirmek ve şu anda bitmemiş süreçle ilgili Yeniceoba’ya ve insanımıza zarar vermeden bundan sonra neler yapacağımızla ilgili bilgileri paylaşmak. Bu taslağın hazırlandığını biz yaklaşık 9-10 ay önce öğrendik ve hemen bir program dahilinde görüşmelere başladık. Yeniceoba hakkında hazırladığımız tanıtım dosyasını ilgili tüm kurumlara, milletvekillerine ve bakanlıklara dağıttık. Kendimizi defalarca anlattık. Ankara’ya gittik, öncelikle tüm Konya milletvekillerini tek tek ziyaret ederek, Yeniceoba’nın mutlaka ilçe olması gerektiğini anlattık. Başbakanımıza, Dışişleri Bakanımıza anlattık. Yasa teklifini hazırlayanlar ve komisyonda bulunanlarla çok defa görüştük. İl başkanı ve yönetim kurulu üyeleriyle yine heyetler kurarak gruplar halinde bakanlar, ilgili kurum müdürleri, belediye başkanları ve valimizle görüşmeler yaptık. Bahar aylarında kurulan ekiple tüm köy, belde ve belediyelerini gezdik, imzalı dilekçe aldık. Yeniceoba’nın ilçe olmasını istedikleri ile ilgili huzurlarınızda tüm belde belediye başkanlarına, muhtarlara teşekkür ediyorum. Çevre ve Cihanbeyli’ye bağlı belde belediye başkanlarıyla TBMM’ye ziyaretlerde bulunduk. Belediye başkanlarımız da Yeniceoba’nın ilçe olmasına destek verdiler. Yeniceoba’nın tanıtımını yapmak için çeşitli çalışmalarda bulunduk. Konya Milletvekilimiz Ayşe Türkmenoğlu’nun özel gayretiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme kendilerine, Yeniceoba’yı anlatma imkanı bulduk. Türkiye geneli ilçelik olursa Yeniceoba mutlaka içinde olacaktır. Hazırlanan yasa taslağı olduğu haliyle geçerse belde belediyeleri kapatılacak” dedi.
Yeniceoba eski belediye başkanı Fikret Kızılkaya da, yaptığı konuşmada Yeniceoba’nın belediyeliğinin kapatılma ihtimaline tepki gösterdi. Vatandaşlardan söz alan Sadık Çelik ise, belediyeliğin kaldırılması durumunda istifa edilmesi gerektiğini ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA