• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahalle baskısını ortadan kaldıralım
29 Eylül 2010 Çarşamba 13:06

'Mahalle baskısını ortadan kaldıralım'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsü meselesinin mucidi olanların ve Türkiye'yi 30 yıl bu konuyla meşgul edenlerin bugün çözüm istediklerini söyledi.
Söylenenlerin samimi olduğuna inanmak istediğini belirten Erdoğan,Türkiye'yi aydınlığa taşıyacak her türlü projenin içinde olacaklarınıifade etti. Başörtüsü meselesinin çözümü için muhalefeti birliktehareket etmeye çağıran Erdoğan, "Bu ülkede hani düşüncede, hangi tarafta olursa olsun, ne taraftan olursa olsun, şu mahalle baskısı dediğimizşeyi ortadan kaldıralım." dedi.

Marmara Üniversitesi'nin 2010-2011 akademik yıl açılış törenle yapıldı.Üniversitenin Sultanahmet'teki rektörlük binasında düzenlenen töreneBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, TBMM Anayasa KomisyonuBaşkanı Burhan Kuzu, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Marmara Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz,Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül ve çok sayıdaakademisyen katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.İstiklal Marşı sırasında ses sistemi arıza yapınca, Başbakan Erdoğan'ında aralarında bulunduğu katılımcılar Marşı kendisi okudu. CumhurbaşkanıAbdullah Gül'ün gönderdiği telgrafın okunmasının ardından tören, Doç.Dr. Mustafa Uslu yönetimindeki Marmara Üniversitesi Türk Halk MüziğiTopluluğu dinletisi ile devam etti. Ardından, Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK) Üyesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Akif Aydın Osmanlı Hukuku konulu eğitim-öğretim yılı 'İlkdersini' verdi.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu'nun teklifi ile gündeme gelen başörtüsü sorunu ile ilgiliaçıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu ile kısa bir süre önce bir sendikanıntoplantısında görüşme imkanı olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, çözüm için Diyanet İşleri Başkanlığı'nı önerdiğini belirtti. Bunun yeterlibulunmaması halinde istedikleri bilim adamlarında da destekalabileceklerini kaydeden Erdoğan, "Başörtüsü sorununu konuşalım,halledelim. Bu ülkede hangi düşüncede olursa olsun ne taraftan olursaolsun, şu mahalle baskısı adını verdiğimiz şeyleri ortadan kaldıralım."diye konuştu.

Başörtüsü meselesinin çözümünü istediklerini söyleyenlerin sorununmucidi ve 30 sene bu ülkeyi bu meseleyle meşgul edenler olduğunu ifadeeden Başbakan Erdoğan, söylediklerinde samimi olduklarına inanmakistediğini belirtti. Erdoğan, "Biz dün olduğu gibi bu günde Türkiye'yiaydınlığa taşıyacak her türlü projenin içinde olacağımızı destekvereceğimizi işbirliği yapacağımızı bütün samimiyetimizle ifade ettik.Her şeyi konuşalım rahatsızlık duymayalım. 12 Eylül'den kalan her izikonuşalım." diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA