• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Madde ve madde bağımlılığına karşı etkin mücadele
01 Mart 2012 Perşembe 13:56

Madde ve madde bağımlılığına karşı etkin mücadele

Ülkemizde her yıl 01-07 Mart tarihleri Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.
Ülkemizde her yıl 01-07 Mart tarihleri Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.
Yeşilay, sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkımızın ve bilhassa gençlerimizin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren, ülke ve toplum yararına hizmet eden önemli bir cemiyettir.
Ak Parti Hükümetimizin göreve geldiği günden bu yana diğer tüm konularda olduğu gibi Bağımlılık konusunda da öğrencilere ulaşma ve onları sigara, alkol ve madde bağımlılığına karşı bilgilendirme ve onları bu tehlikeden uzak tutma adına çeşitli uygulamaları hayata geçirmiştir.
Tütün kullanımı, dünyada ikinci sırada yer alan ölüm nedeni olarak karşımıza cıkmakta ve yaklaşık yılda beş milyon kişi sigara nedeniyle ölmektedir.
Bu nedenle 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun da yapılan değişiklik ile kanunun kapsamı çok genişletilmiş ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun çeşitli maddeleri ile maddi cezai müeyyideler uygulanmasına başlanmıştır.
Yine Hükümetimiz ile birlikte Sağlık Bakanlığı 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren tam dumansız Türkiye'ye ilk adımını atmıştır.  Toplumun tüm kesimlerini ve özellikle gelecek nesilleri, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin dumanın zararlı etkilerinden korumak amacıyla yeniden düzenlenen Yasayı uygulanmaya başlamıştır.
Bugün gelişen, değişen ve güçlenen ülkemizde gençlerimiz beşeri sermayemizdir.  Bu sermayemizi her türlü kötü alışkanlıklardan korumak için Hükümetimizin Türkiyemize kazandırdığı Sağlık Bakanlığı Madde ve Madde bağımlılığı ile mücadelede daha etkin hizmet verilmesi ve uzmanlaşma sağlanması amacıyla genel müdürlük bünyesinde 5 Temmuz 2007 tarihinde tütün ve bağımlılık yapıcı madde mücadele daire başkanlığı kurulmuş olup yine bu kapsamda Toplumun bilgilendirilmesi bilinçlendirilmesi özellikle 18 yaş altı gençlerin alkol ve alkol mamullerine erişebilirliğinin engellenmesi ve alkol kötüye kullanımının azaltılması hedeflenmiştir.
Şüphesiz bunlarla mücadele edebilmek kamu kurum ve kuruluşlarının görevleri arasındadır. Ancak hiçbir zaman unutmayalım ki, bunlarla mücadelede en büyük görev ailelerimize düşmektedir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar olabilmesi ve hem bedenen hemde ruhen sağlıklı iyi bir nesil yetiştirilebilmesi için hepimizin bu konuda seferber olduğunu ifade etmek istiyorum.
Bu düşüncelerle Toplumu ilgilendiren bu önemli adımların atılmasında ve farkındalık yaratılması hususunda tüm hükümet görevlilerine, kolluk kuvvetlerine, medyanın değerli mensuplarına ve bu uğurda görev alan tüm çalışanlara vermiş olduğu desteğe minnettarlığımızı tekrar belirterek şükranlarımı sunar, 01-07 Mart Yeşilay haftasının Türkiyemize ve tüm Konyalı hemşehrilerime hayırlar getirmesini dilerim.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA