• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Macarlar Yunus Emre ve Kopuzu dinledi
25 Mayıs 2012 Cuma 18:57

Macarlar Yunus Emre ve Kopuz'u dinledi

Türk Macar İşadamları Derneğinin bu ayki konukları Kopuz üstadı, müzisyen, hoca Kobzos Kiss Tamás ve Budapeşte ELTE (Eötvös Loránd Tudományegyetem) Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr...
Türk Macar İşadamları Derneğinin bu ayki konukları Kopuz üstadı, müzisyen, hoca Kobzos Kiss Tamás ve Budapeşte ELTE (Eötvös Loránd Tudományegyetem) Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan oldu.

Açılış konuşmasını Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz Kanuni Sultan Süleyman'ın; "Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” şiirini okuyarak yaptı. Şahbaz, Macaristan ekonomisindeki son gelişmelerden de söz ederek Budapeşte'ye de Yunus Emre Kültür Merkezi’nin yakışacağını söyledi.
 
Konuk, Kobzos Kiss Tamás, Liszt Ferenc devlet nişanı ödüllü, hoca ve müzisyen; Türk-Macar müziği, şiiri, bestesi ve Aşık Veysel, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal'dan türküler ve ilahiler okudu. ELTE Üniversitesi Türkoloji Bölümü Ögretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan da ’Bir Tasavvuf Şairi Olarak Yunus Emre’ konulu bir konuşma yaptı.
Konferans sonrasında hazırlanan, Türk lokumu, salata, çorba ve ana yemek sonrasında Türk baklavası eşliğinde Türk çayı ikram edildi.
 
Konuşmacılardan Kobzos Kiss Tamas'a Türk Macar İşadamları Derneği plaketini TC. Budapeşte Konsolosu Ömer Acar ve TC.Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Evrim Demirci Soranlar takdim etti. Dr. Ramadan Doğan'a ise, Macaristan'ın eski Ankara Büyükelçisi Dr. György Kéry ve Prof. Dr. İvanics Mária takdim etti. Kobzos Kiss Tamas kendisinin çıkartmış olduğu Yunus Emre müzik CD'sini Başkan Osman Şahbaz'a gecenin hatırası olarak takdim etti. Ayrıyeten mütercim Tasnádi Edit son tercüme ettiği Prof.Dr. Melek Çolak'ın yazmış olduğu Enis Behiç Koryürek levelei Budapeşte kitabını takdim etti.
 
Geceye, T.C. Büyükelçiliğinden, Nilgün Oran, Yaşar Ergün, Budapeşte Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Balázs Balogh, Szeged Üniversitesi, Altayistik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mária Ivanics, TÜMİŞAD yönetim kurulu üyesi Mete Atuğ, Orient Group CEO'su Mehmet Öztürk, Czuh Janos, Vegh Roland, Iskola Orchidea'dan Efkan Ünlü, Ali Mercan, Uj Harmınia'dan Olajos György, Fadıl Başer, Tarık Tekeş, Tasnadi Edit, Turgut Mermertaş, Szenttamási Nóra, Bettina Hajnal, Selin Erbil ve pek çok öğrenci de katıldı. Etkinliğin sonunda konuşmacılar bir arada günün anısına hatıra fotoğrafı çekindiler.
YORUMLAR
Macarlar ve Türkler çok kadim Dost.
M.Tayyar Eskiyalın
Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Sayın Osman Şahbaz'ı canı gönülden kutluyorum. Taaaa Macaristan Budapeşte'de Türk Kültürüne hizmet ediyor. Tebrikler Sayın Şahbaz. Sevgiler ve Saygılar, M.Tayyar Eskiyalın - İzmir
84.0.105.60
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA