• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Macaristan heyeti İstanbula hayran kaldı
07 Eylül 2012 Cuma 15:19

Macaristan heyeti İstanbul'a hayran kaldı

Türkiye'de bazı temas ve ziyaretlerde bulunan Macar delegasyonu temaslara Kütahya ziyaretiyle başladı.

Türkiye'de bazı temas ve ziyaretlerde bulunan Macar delegasyonu temaslara önce Kütahya ziyaretiyle başladı. Kütahya heyetinin 2012 Mayıs ayındaki Macaristan ziyaretlerinden sonra Macarlarda iadei ziyaret için Türkiye'ye geldiler. Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, Pécs Belediye Başkanı Dr. Páva Zsolt, Pécs Belediyesi Meclis Başkanı Girán János, Pécs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Gábor L. Kovács,Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Konsolosluk yetkilisi Livia Nyary Akcal, Tempo Uno Kft.'den İsmail Hakkı Şahbaz ve Mustafa Şahbaz İstanbul'da Salacakta Filizler Köftecisinde Pécs şehrinin otuz yıllık kardeş şehirleri Kütahya ve yeni kardeş şehirleri Beyoğlu Belediyesi ile muhtemel projeleri değerlendirdi.

Samimi ve sıcak bir havada geçen toplantı sonrası, Türk yemek çeşitlerinden Rumeli köftelerinin farklı versiyonları, zeytinyağlılar ve Türk tatlısı tadımıyla devam etti. Belediye Başkanı Dr. Páva Zsolt, böyle tarihi bir şehirde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Asya ile Avrupa'yı ikiye ayıran Boğazın dünyanın ve İstanbul'un incisi olmaya devam edeceğini, bir tarafta tarihi İstanbul ve Pera, bir tarafta modarn İstanbul'u görmek bizleri çok mutlu ediyor umuyor ve diliyorum ki; bu tarihi silüet yüzyıllar boyu bozulmadan devam eder dedi. Bu tarihi şehre ilk geldiğim günden beri aşığım, aynı zamanda İstanbul ciddi bir turizm destinasyonudur bu konuda da ciddi birliktelikler oluşturabiliriz. Bizim bölgemizde de çok ciddi miktarda termal su kaynakları ve Osmanlı eserlerine sahibiz bunları da birlikte değerlendirmeliyiz, kültürel işkilerimizi geliştirirken karşılıklı sanayi ve ticari yatırımlarımızı da artırmalıyız, bu konuda bizler üzerimize düşenleri fazlasıyla yapmaya hazırız ifadelerini kullandı. Önümüzdeki aylarda yeniden İstanbul'a gelerek Beyoğlu Belediyesi ile kardeş şehir protokolünü yenileyeceklerini ifade etti. Ayrıca Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Türk Macar İş adamları Derneği, Antalya Döşemealtı Sanayici ve İş adamları Derneği ( DÖSİAD ), Kayseri ve İzmir'deki iş adamları ve sanayicileri de davet ederek; 28 kasım 2012'de Pécs şehrinde '' Dünyaya açılan kapu PÉCS '' konulu tüm gün sürecek bir forum düzenleme kararı aldıklarını bu daveti de ilgililere ileteceklerini söyledi.

Bu düzenlenecek formun Türk Macar ilişkilerine, ticaretine ve ekonomisine katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti. Türk Macar İş adamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz'da düzenlenecek olan bu forma katkı sağlamak ve bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Macaristan ile Türkiye arasındaki dış ticaretine farklı boyutlar kazandıracaktır. Bu yönüyle özellikle çalışkan, dinamik, akıllı Kayserili sanayicilerin ve iş adamlarının bu forma ayrı bir zenginlik katacağını, Kayserili iş adamlarının Macaristan'ı daha yakından tanıma fırsatı bulacaklardır bu da ileriye dönük bir çok yatırımları da beraberinde getireceğine inandığını söyledi. Bu bilgileri Kayserili yönetici ve iş adamlarıyla paylaşacağını ifade etti. Belediye Başkanına günün anısına bir plaket sunan TÜMİŞAD Başkanı, sonrasında Belediye Başkanı da bölgelerinin dünyaca ünlü Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.'nin el yapımı bir porselen plaketini Başkana hediye etti.

Birlikte çekilen hatıra fotoğraflardan sonra Macar heyeti Üsküdar Salacak'tan özel bir tekneyle Boğazı temaşa ederek Karadeniz'e kadar İstanbul'un farklı güzelliklerini görme fırsatı buldu. İstanbul'dan bugün ayrılacak Macar heyeti, yeniden İstanbul'a gelecekleri günü iple çekeceklerini ifade ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA