• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maç yayınına yeni düzenleme
11 Ekim 2013 Cuma 09:00

Maç yayınına yeni düzenleme

RTÜK, Süper Lig maç özetlerini yayınlama hakkının TRT ile sınırlı kalmaması için Futbol Federasyonu nezdinde girişimde bulunacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'dan futbolseverleri oldukça sevindirecek bir açıklama geldi. Yeni Şafak gazetesi Ankara bürosunda Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi ve Haber Müdürü Kazım Canlan'ın kahvaltı konuğu olan Dursun, televizyonlardaki spor programlarında maç görüntüsü olmayışının 'şiddeti dolaylı olarak tetiklediğini' belirtti. 'Bu programlarında artık maçlar konuşulsun' diyen Dursun, Süper Lig maçlarına ait görüntülerin müsabakanın bitiminden makul bir süre sonra TRT haricindeki diğer kanallara da verilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) nezdinde girişimlerde bulunacağını kaydetti.

GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILACAK MI?

2010 yılındaki Medya Hakları İhalesi'nde, Süper Lig maç özetleri ve 1. Lig maçlarının yayın hakkını içeren 'B Paketi' ihalesini TRT'nin kazandığını hatırlatan Davut Dursun, maç görüntülerini yalnızca TRT'nin yayınlamasından ötürü başka kanallardaki spor programlarında maç haricinde bambaşka konuların konuşulduğunu dile getirdi. Maçların bitiminin ardından birkaç saat sonra, özet görüntülerin başka kanallara da verilmesini isteyen Dursun, 'Önümüzdeki ihale dönemi öncesinde sözleşmenin diğer kanallara da özet görüntülerin dağıtılabilmesine imkan verecek şekilde düzenlenmesi için TFF Başkanı ile görüşüp öneride bulunacağım' diye konuştu. Dursun, ihaleyi alan kuruluşla imza aşamasında TFF'nin, 'görüntü paylaşma şartı'nı muhatabına sunabileceğini aktardı.

12 saat sonrası çok geç

Görüntüleri yayınlama hakkına sahip TRT'nin dışında diğer kanalların da özet yayınlayabilmesi için görüntü ücretlerinin düşürülmesi ya da özetlerin maçın bitiş saatinden makul bir süre sonra yayınlanma imkanının verilmesi gerekiyor. Mevcut uygulamaya göre TRT, maçların bitiminden 45 dakika sonra kısa özetleri, bir saat sonra ise uzun özeti yayınlama hakkına sahip. TRT görüntü yayın hakkını daha önce ihaleyle aldığı için bu yayınlara ayrıca ücret ödemiyor. Diğer kanallar ise maç özetlerini ancak haftasonu oynanan son maçın bitişinden 12 saat sonra ücret karşılığı yayınlayabiliyor. Ayrıca TRT, maç özetinin 3 dakikaya kadar kullanılmasına izin veriyor. Özet görüntü satın almak isteyen kanalların TRT'ye 5 ile 10 bin dolar arasında ücret ödemesi gerekiyor. Görüntü almak isteyen kanallar önce bunu TFF'ye bildiriyor, sözleşmeleri onaylanırsa özet görüntü alabiliyor.

Özet görüntü yoksa 'şov'a dönüşüyor

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013 ve 2013-2014 futbol sezonları TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakaları yayın haklarının devri için 2010'da düzenlenen ve 3 ayrı paketten oluşan Medya Hakları İhalesi'nde Süper Lig maç özetleri ile TFF 1. Lig maçlarının yayın hakkını içeren B Paketi ihalesini TRT yıllık 40 milyon 210 bin dolarlık bedelle kazanmıştı. İhaleyi TRT aldığı için diğer kanallara maç görüntüsü vermiyor; bu da görüntü kullanamayan spor programlarının 'şov'a dönüşmesine neden oluyor. RTÜK, Üst Kurul'a gelen şikayetler üzerine harekete geçmeye hazırlanıyor. RTÜK Başkanı Davut Dursun, önümüzdeki ihale dönemi öncesinde ihale sözleşmesinin, diğer kanallara da görüntülerin dağıtılabilmesine imkan verecek şekilde düzenlenmesi için TFF Başkanı ile görüşüp bir öneride bulunacaklarını söyledi.

Lisans ihalesi yenilenebilir

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun karasal-sayısal yayınlar için geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirdiği ihale yenilenebilir. RTÜK Başkanı Davut Dursun, ihaleler sonrası bazı medya kurumlarının idare mahkemelerinde dava açtığını hatırlatarak şöyle konuştu: '8. İdare Mahkemesi ulusal lisans için müracaat edenlerin yeterlilik belgesi ilanını iptal etti. Biz itiraz ettik. Kararı bekliyoruz. Eğer işlemimiz 'esastan' iptal edilirse ulusalla ilgili ihalenin yenilenmesi gerekiyor.'

TV'de Kürtçe tanıtım

Yaklaşan yerel seçim dönemi ile ilgili de çalışmalarını anlatan RTÜK Başkanı Dursun, seçim döneminde yayınların nasıl yapılacağına ilişkin düzenlemeyi Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yaptığını hatırlatarak, RTÜK'ün YSK'nın belirleyeceği ilkeler ışığında denetim yapacağını belirtti. 'RTÜK, seçim döneminde seçim ihlali yapan kuruluşların cezalandırılmasını yapmıyor. YSK yapıyor. YSK seçim ilkelerini aralık ayı başında açıklayacak. Bu ilkeleri yayıncılara biz duyuracağız' dedi.

YSK KRİTERİNE UYARIZ

Seçim dönemiyle birlikte RTÜK'ün de yoğun bir mesai ile çalışacağını ifade eden Dursun, her hafta hazırlanan raporun YSK'ya gönderileceğini belirtti. Bunun yanında, geçtiğimiz günlerde açıklanan Demokratikleşme Paketi'nin partilere başka dillerde siyasi propaganda hakkı tanımasıyla gözler, seçim öncesi yayınlanacak reklamlara çevrildi. 'Bu konuda YSK'nın kriterlerine uyarız' diyen Dursun, 'Daha önce 'Türkçenin dışında dillerle propaganda yapılamaz' vesaire şeyler vardı. Dolayısıyla Türkçe dışında o nitelikte yayınlar ihlal kabul ediliyordu. Şimdi farklı düzenleme sözkonusu olacak' diye konuştu. Dursun, bu açıklamasıyla seçimler öncesi TV'lerde Kürtçe reklamların yayınlanabileceği mesajını vermiş oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA