• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maaş adaletsizliğinin nedeni 350 TL
08 Nisan 2010 Perşembe 16:11

Maaş adaletsizliğinin nedeni 350 TL

Geçici işçi statüsündeyken sözleşmeli personel yapılan yaklaşık 17 bin çalışan, maaşlarının iyileştirilmesini talep ediyor...

Geçici işçi statüsündeyken sözleşmeli personel yapılan yaklaşık 17 bin çalışan, maaşlarının iyileştirilmesini talep ediyor. Kamuda sözleşmeli olarak çalışanlar maaş farkının en az 350 TL'ye çıktığı belirtildi.

Maliye Bakanlığının, kurumların teklif ettiği maaşları sadece onaylaması nedeniyle bu kapsamdaki personelin aynı kurumda aynı işi yapan çalışanlardan yaklaşık 350 lira düşük maaş aldıkları belirtiliyor.

4/B STATÜSÜ

Türk Sağlık-Sen, konuyla ilgili bir çalışma başlatarak Maliye Bakanlığına başvuruda bulundu. Başvuruda, Dokuz Eylül Üniversitesinde aynı birimde çalışan kadrolu personel ile sözleşmeli personel arasındaki maaş farkının 333 lira olduğuna dikkat çekilerek, Bakanlık'tan, ücret eşitsizliğini gidermeye yönelik çalışma yapılması talep edildi.

Türk Sağlık-Sen, bu gelişmeler üzerine ''dilekçe kampanyası'' başlattı. Sendika, bu kapsamda, geçici işçi statüsünde çalışırken 4/B statüsünde sözleşmeli personel yapılan 17 bine yakın personel için dilekçe hazırlandı. Dilekçeler, sözleşmeli personel tarafından Maliye Bakanlığına fakslanmaya başlandı.

FARKLI MAAŞ

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sözleşmeli personel için kurumların belirlediği maaşlarda adaletsizlik olduğunu belirterek, 'Kurumlar, sözleşmeli personelin maaşlarını kendileri belirledikleri için her kurumda ayrı bir adaletsizlik var. Ortalama olarak bu personel aynı işi yapan kadrolulardan 350 TL'ye yakın daha az maaş alıyor. Bu sorunun bir an önce çözülmesini ve binlerce sözleşmeli personelin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA