• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LYSde bir hata iddiası daha
23 Temmuz 2010 Cuma 16:09

LYS'de bir hata iddiası daha

LYS sınavına giren yaklaşık 6 bin Mesleki Açıköğretim Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezununun,'Okul türü kodu'nun yanlış girilmesi nedeniyle kendi alanlarında tercih yapamadık
Mesleki Açıköğretim Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü mezunu Güntülü Çakıl, LYS başvurusu sırasında kılavuzda kendilerine verilen okul kodu ile sınav sonuç belgesindeki kodların ayrı olması nedeniyle tercih yapamadıklarını ileri sürdü.

 

Lise eğitiminden sonra, arkadaşlarıyla birlikte Mesleki Açıköğretim Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümüne kayıt yaparak buradan mezun olduklarını ve anasınıfı öğretmenliğini okuyabilmek için LYS sınavına girdiklerini ifade eden Çakıl, şöyle dedi:

 

''Başvuru sırasında kılavuzda bize verilen kod numarası ile ÖSYM sınav sonuç belgesindeki kodlar ayrı olduğu için kendi alanımızdan tercih yapamıyoruz. Başvuru sırasında kılavuzda bize verilen 20049 kodu ile başvurumuzu yaptık. Bunda herhangi bir yanlışlık ve eksiklik olduğu ÖSYM tarafından bize bildirilmedi. ÖSYM tarafından bize gönderilen sınav sonuç belgesinde bizim başvuru sırasındaki okul kodumuz yerine Endüstri Meslek Lisesi kodu olan 20032 kodu bulunmaktadır. Okul türü kodunun yanlış girilmesinden dolayı kendi alanımızdan tercih yapamıyoruz. Alan dışı tercih yapma zorunda kalıyoruz. Böyle olunca da puanlarımız kesileceği için yerleşme şansımız yok denecek kadar azalıyor.

 

Bu yanlışın düzeltilmesi için ÖSYM Başkanlığına dilekçe ile başvurduk, fakat bir sonuç alamadık. Diyarbakır'da bizim durumumuzda olan yaklaşık bin kişi Türkiye genelinde ise yaklaşık 6 bin kişi bu durumdan mağdur olmuştur. Yanlışın biran evvel düzeltilmesini istiyoruz.''

YANLIŞLIK DÜZELTİLDİ
Öte yandan konuya ilişkin yetkililerden edinilen bilgiye göre, okul kodu türünün Mesleki Açıköğretim Lisesi'nden yanlış yazılarak ÖSYM'ye gönderildiği belirtildi.

 

Yapılan çalışma neticesinde bu öğrencilerin okul türlerinin düzeltildiği ifade edilerek, öğrencilerin sonuç belgelerine tekrar baktıklarında bu sorunun giderilmiş olduğunu görebilecekleri bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA