• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lüks oto ithalatında vergi kaybı olmayacak
23 Mayıs 2013 Perşembe 16:17

Lüks oto ithalatında vergi kaybı olmayacak

Bakan Yazıcı, Gelir İdaresi Başkanlığı ile imzaladıkları protokol ile artık lüks oto ithalatında vergi kaybının yaşanmayacağını bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yazılı açıklamasında, önceki gün bir gazetede yer alan "Kaçak Oto Havuza Düşecek" başlıklı habere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

Lüks oto ithalatıyla ilgili çalışmaların 1 Ekim 2010'da Gümrük Müsteşarlığı tarafından başlatıldığını ifade eden Yazıcı, bu yöndeki düzenlemelerin özellikle distribütörler dışında Türkiye'ye ithal edilen "grey market" olarak nitelendirilen faaliyeti sürdüren kesimlerin ve halk arasında lüks otomobil ithalatı olarak bilinen faaliyetlerin incelenmesine dönük bir çalışma olduğunu kaydetti.
Bu çalışmanın yurt dışı boyutu nedeniyle tamamlanamadığını ve sürecin uzadığına işaret eden Yazıcı, şu ifadeleri kullandı:
"Bu çalışmaların bir kısmı sonlandırılmıştır. Burada önemli olan nokta şu; gerçek değerin altında beyan etmek suretiyle, özellikle Özel Tüketim Vergisi kaybına yol açacak şekilde fiil icra ediyor olmalarıdır. Elbette ki bunun istisnaları var, biz sektörün tamamını böyle bir külfet altında iddiasıyla suçluyor değiliz. Ama, bu alan çok sorunlu bir alan. Dolayısıyla, bu sorunlu alanın üzerine çok kararlı bir biçimde yürüyoruz. Bu tür ürünleri ithal edenler, gümrük işlemlerini yaparken Gümrük Vergisi ve Katma Değer Vergileri gümrük işleminin yapıldığı anda tahsil edilmektedir. Dolayısıyla, Gümrük Vergisine ve KDV vergisine matrah teşkil eden değerler gümrük beyannamesinde belirtilen değerlerdir."

Yazıcı, bu tür araçların satışının gerçekleştirilmesi anında, yani Özel Tüketim Vergisine esas matrahın bedellenmesi konusunda Gelir İdaresi Başkanlığıyla protokol yapıldığını belirterek, "Artık Gelir İdaresi Başkanlığı, ithal edilmiş araçların satışı anında ÖTV'ye esas olacak matrah konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile bilgi paylaşımı yapılıyor, bu elektronik ortamda gerçekleşiyor ve dolayısıyla vergi kaybı bundan sonra olmayacak, duracak" ifadesini kullandı.

Yazıcı, Türkiye'ye kullanılmış araç ithalinin mümkün olmadığını, sıfır araçların ithal edilebileceğini vurgulayarak, "O da önemli bir sorun, onun üzerinde de çalışmamız devam ediyor" bilgisini verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA