• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lübnanda yumuşak darbe
26 Ocak 2011 Çarşamba 08:55

Lübnan'da 'yumuşak darbe'

Lübnan'da Hizbullah örgütünün desteklediği milyarder işadamı Necip Mikati'nin cumhurbaşkanından onay alarak başbakanlık koltuğuna oturması, ülkede gerilimin yeniden yükselmesine sebep oldu.
Hizbullah'ın yaptığı yumuşak darbe ile başbakanlık koltuğunu kaybeden Saad Hariri taraftarları, başta başkent Beyrut ve Trablus olmak üzere pek çok kentte 'öfke günü' adı altında eylemler düzenledi. Hariri ise halka itidal çağrısı yaptı.

Göstericiler, ülkenin kuzeyindeki Trablusşam kentinde lastik yakarak, yolları kapatarak ve Mikati'nin (55) posterlerini ateşe vererek kurulacak muhtemel hükümeti protesto ederken, kentte işyerleri ve okullar kapandı. Kentteki gösterileri yayınlamak için bölgeye giden El Cezire televizyonuna ait canlı yayın aracı, göstericiler tarafından ateşe verilirken, NBN televizyonu kameramanına da silahla ateş edildi.
 
Başkent Beyrut'ta da Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde halk taşlarla ve çöp konteynerlerini ters çevirerek yolları kapattı. Lübnan ordusu, gelişmeler üzerine alarm durumuna geçti. Bazı göstericiler eylemleri "Lübnan'ın intifadası" olarak yorumlarken, kurulacak hükümetin İran ve Suriye yanlısı olacağını öne sürüyor. Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, dün Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştükten sonra Mikati'yi hükümeti kurmakla görevlendirdi. Mikati'nin yarın hükümet kurma çalışmalarına başlaması bekleniyor. 128 üyeli Lübnan Parlamentosu'nda, 65 ve üstü oy olan kişi hükümeti kurabiliyor. Ancak ülkedeki 18 mezhepten temsilcilerin nüfuslarına göre yer aldıkları parlamentoda, milletvekillerinin o günkü çıkar ve hesaplarına göre yer değiştirmeleri nedeniyle çok hassas olan denge bozulabiliyor.
 
12 Ocak'ta Hizbullah mensubu bakanların çekilmesiyle Hariri hükümeti düşmüş, daha sonra da Hariri'nin safında yer alan Dürzi lider Velit Canbolat, Hizbullah kampına geçmişti. 2009 yılında yapılan seçimlerde Hariri'nin başını çektiği 14 Mart Koalisyonu 60, Hizbullah liderliğindeki 8 Mart Koalisyonu ise 57 sandalyede kalmıştı. Canbolat ve destekçileri ise 11 üye kazanarak ülke siyasetinde kritik bir rol oynamaya başlamıştı. 2005 yılında öldürülen dönemin başbakanı Refik Hariri cinayetini soruşturan Uluslararası Özel Mahkeme'nin Hizbullah'ın cinayetin arkasında olduğunu ortaya koyacağına dair güçlü işaretlerin alınmasından sonra ülkede siyasi tansiyon hızla yükselmeye başlamıştı. Hariri taraftarları, başka bir Sünni liderin başbakanlık için aday olması durumunda hain olarak damgalanacağını belirtiyor.
 
Milyarlarca dolarlık servetiyle Lübnan'ın en büyük işadamlarından olan Mikati'nin, gelecek baskılara ne kadar dayanacağı merak ediliyor. Mikati, ısrarla Hizbullah yanlısı bir politikacı olmadığını belirtiyor.
 
2005 yılında da üç ay süreyle başbakanlık koltuğuna oturan Mikati, daha sonra yerini Fuat Sinyora'ya bırakmıştı. Özel mahkeme ile işbirliği yapmayacak bir hükümet oluşturmak için Hariri'yi başbakanlık koltuğundan düşüren Hizbullah'ın taleplerinin Mikati tarafından nasıl yerine getirileceği de soru işareti. Lübnan'daki Sünni siyasetçiler arasında önde gelen isimlerden olan Mikati, 2009 yılındaki seçimlerde de Hariri'nin müttefiki olarak parlamentoya girmişti. Ülkenin en büyük askeri gücü durumundaki Hizbullah'ın, hükümeti de kontrolüne alması, özellikle Sünniler arasında büyük bir endişe meydana getiriyor. Sünniler, bu şekilde Suriye ve İran'ın ülkenin kaderi üzerinde söz sahibi olacağını öne sürüyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA