• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lübnan İsrail ve IŞİDi şikayet edecek
26 Temmuz 2014 Cumartesi 12:07

Lübnan İsrail ve IŞİD'i şikayet edecek

Lübnan, IŞİD'i Musul'da, İsrail'i de Gazze'de işlediği insanlık ve savaş suçundan dolayı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet edecek
Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'da, İsrail'in de Gazze'de işlediği insanlık ve savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) şikayette bulunacaklarını söyledi.
 
Musul'u terk etmek zorunda bırakılan Hristiyan grupların temsilcileriyle Dışişleri Bakanlığında bir araya gelen Basil, Lübnan tarihinde ilk kez, hükümetin bir özel girişim teşebbüsünde bulunduğunu belirterek, hükümetin, Dışişleri Bakanlığının UCM başsavcısına göndereceği mektubu onayladığını kaydetti.
 
Basil, "Bizim tutumumuz ilkeli ve insanidir. Lübnan'ın, hiç bir dini ya da siyasi hesap yapmaksızın insan haklarına bağlı kalması ve din çeşitliliğine saygı duymasından hareket etmektedir" dedi.
 
İsrail'in Gazze'de yaptığı ile IŞİD'in Musul'da yaptığı arasında karşılaştırma yapan Basil, her iki durumun da birbirine benzediğine işaret etti.
 
Basil şöyle konuştu:
 
"Bir tarafta uluslararası hukuku tanımayan, Arap ülkeleri ile Gazze'deki Filistinliler hakkında işlediği cinayetler savaş suçu kapsamında olan İsrail var, diğer tarafta da uluslararası hukuku ve yasaları tanımayan, kendisinin istediği şekilde yorumladığı dini kuralları olan tekfirci gruplar var. Bunun ikisi de birbirine çok benzemektedir. Bundan tek istifade eden de, hedef de birdir. O da Filistin ve Arap kimliğinin ortadan kaldırılması ve onun yerine siyonist varlığın kimliği olan ve diğerlerini saf dışı bırakmak için şiddet kullanan ırkçı Yahudi kimliğin getirilmesidir. Bunun yanında IŞİD'in, Trablus Müftüsü Malik eş-Şaar'ın 'beşeri değil' diye nitelendirdiği tek bir kimliği var. Lübnan, hem Gazze'de hem de Musul'da yaşanan trajik olaylardan direkt etkilenmektedir."
 
Musul'daki Hristiyanların sayısının bir haftada 15 binden 100'e düştüğünü, bunların da hareket etme imkanı olmayan yaşlılardan oluştuğunu ve İslam dinini kabul etmeye mecbur bırakıldıklarını dile getiren Basil, Hristiyanların 2 bin yıldan beri ülkenin yerlileri olduğunu ve silahlı veya silahsız hiç bir çatışmaya girmediklerini söyledi.
 
IŞİD'e bağlı silahlı gruplar, Salı günü Musul'un güneydoğusundaki Nemrut ilçesinde bulunan Mar Behnam Manastırı'nı ele geçirmişti. Silahlı militanlar, papaz ve rahipleri yalın ayak manastırdan çıkararak binaya el koymuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA