• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lojistik Köy ile bölge kalkınacak
11 Mayıs 2011 Çarşamba 13:25

Lojistik Köy ile bölge kalkınacak

MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi kurum ziyaretlerine devam ediyor. Bu kez MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akmanı makamında ziyaret etti.

Konya’ya Lojistik Merkez kurulması için yoğun çaba sarf eden MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi bu kez Mavlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Komite Danışmanı Doç. Dr. Turan Paksoy ve Komite Üyeleri Ayhan Kaymaz ile MEVKA Uzmanı Erdem Koçoğlu hazır bulundular.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi’nin çalışmalarını takdirle karşıladığını belirterek; “Konya’ya kurulması planlanan Lojistik Merkez’in Konya-Karaman Bölgesi için büyük bir kazanç olacağına inanıyorum. Biz kalkınma ajanslarının asıl görevi yerel ve bölgesel kalkınmayı sağlamaktır. Kalkınmanın, faydanın olduğu her yerde rahatlıkla biz varız diyebiliriz. Bu nedenle Kalkınma Ajansı olarak yapabildiğimiz ölçüde projenin başından sonuna kadar elimizden geleni yapmaya hazırız. Ajans uzmanlarımızdan Erdem Koçoğlu komite üyeniz olarak görev yapmaktadır. Onun nezdinde bizler de elimizden gelen tüm desteği Konya adına, gelişme ve kalkınma adına vermeye hazırız” dedi.

Amaçlarının Konya’nın kalkınmışlığına ciddi destek sağlayacak Lojistik Merkez’i bir an evvel Konya’ya kazandırmak olduğunu söyleyen Komite Başkanı Dr. Lütfi Şimşek devamında şunları kaydetti: “Konya’da Lojistik Merkez için farkındalık oluşması gerekmektedir. Amacımız hem bu farkındalığı oluşturmak hem de beraberinde lojistik merkezlerin önemini kamuoyuna, ilgililere ve en önemlisi işin taraflarına anlatmaktır. Bu noktada şu an için çeşitli ziyaretlerimize devam ediyoruz. Yanı sıra hazırladığımız Konya Lojistik Merkez Ön Hazırlık Raporunu da ilgililerle paylaşıyoruz. Ancak asıl düşüncemiz konu ile ilgili 21 Mayıs tarihinde düzenleyeceğimiz Lojistik Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı sonrası Konya için Lojistik Master Planı oluşturmak. Bu oluşturulacak Master Planı Lojistik konusunda önümüzü daha iyi görmemize sebep olacaktır” dedi.

Görüşlerini dile getiren Komite Danışmanı Doç. Dr. Turan Paksoy ise; “Konya’da birçok kesim bu güne dek Lojistik konusunda proje sahibi olduğunu dile getirmiştir. Ancak bu noktada maalesef bir ağız birliği, bir ortak projemiz mevcut değildir. Bizim de komite olarak asıl yapmayı planladığımız bu projeleri bir araya getirerek ortak bir proje çıkarmak, Konya’nın ve bu işin muhatabı tüm kesimlerin eşit menfaatler doğrultusunda yararlanmasını sağlamaktır. Türkiye’nin refah seviyesinin yükseltilmesi için, dış ticaretin geliştirilmesi ve ticaret açığı yerine fazlasının sağlanması gerekmektedir. 2023’te 500 milyar dolarlık mal ihraç etmek istiyorsak, bunun için gerekli lojistik alt yapısını da şimdiden düşünmemiz gerekir. İyi planlanmış ve ülkemizin dört bir yanında tesis edilerek birbirlerine “demir ağlarla” bağlanmış Lojistik Merkezler, lojistik sektörüne hız, güvenlik ve maliyet açısından rekabetsel avantaj getirecek ve düşük lojistik maliyetler iç ve dış ticaretimize yani kalkınmamıza alt yapı teşkil edecektir. Konya Lojistik Merkezi de bölgemizin kalkınmasında motor rolü oynayacaktır. Konya Lojistik Merkez’inin sadece Konya iline değil tüm bölgemize özellikle Karaman, Niğde, Aksaray gibi komşu illerimize de hizmet edecek büyük bir proje olarak değerlendirmek gerekir.” dedi.

Görüşmenin sonunda komite tarafından hazırlanan Konya Lojistik Merkez Ön Hazırlık Raporu Dr. Ahmet Akman’a verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA