• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lojistik konusunda bürokraside birlik yok
27 Eylül 2011 Salı 12:43

Lojistik konusunda bürokraside birlik yok

MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi Konyada kurulması planlanan Lojistik Merkez ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.

Her hafta Cuma günü MÜSİAD Konya şubesinde toplantı yapan Lojistik Komitesi üyeleri gelişmeleri değerlendiriyor. Konya’da kurulması planlanan Lojistik Merkezde nelerin olması gerektiğinin konuşulduğu toplantıya AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi de katıldı.

MÜSİAD Lojistik Komitesinin çalışmaları ve Lojistik Merkez hakkında düşüncelerin paylaşıldığı toplantıda bilgilendirme konuşması yapan MÜSİAD Lojistik Komitesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “MÜSİAD Konya Şubesi 2005 yılında yayınladığı ulaşım raporunda Lojistik Merkez’in Konya için önemini belirtmişti. Lojistik Merkez Konya’nın demir yolları ile liman bağlantısının sağlanması açısından büyük öneme sahip. Bu nedenle Lojistik Merkez kurulmasını talep eden ilk il biz olduk” dedi.

Lojistik Merkez’in kamuoyu tarafından dikkatle takip edildiğini belirten Dr. Şimşek, “Kamuoyunda Lojistik merkez çalışmaları takip edilip muhakkak yapılması gereken konular arasına girdi. Diğer taraftan Başbakanımızın da Lojistik merkez müjdesi vermesi bizleri sevindirdi. Bundan sonraki aşamada merkezin kurulması için bir problem kalmadı. Bizlerde komite olarak TCDD’ye projenin yapımında ışık tutacak bir strateji planı oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadesini kullandı.
 MÜSİAD Lojistik Komitesinin Konya’nın yük haritasını çıkartacağını belirten Şimşek, “Konya’nın yük haritasını ve yük miktarını ortaya çıkartacağız. Daha önce böyle bir çalışma yapılmamış. Daha sonra çalışmalarımızı nasıl bir lojistik merkez olmalı? İçerisindeki yapılar nasıl ve nerede konumlandırılmalı, bunun üzerine yoğunlaşacağız” dedi.

Lojistik Komite Danışmanı Doç. Dr. Turan Paksoy da; “Lojistik konusunda bürokraside henüz bir birlik yok. Şu an Lojistik Merkezler, Organize Sanayi Bölgeleri kanununda 2008 yılında yapılan bir değişiklikle Lojistik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak kurulduğu için Sanayi Bakanlığı’na bağlı görünüyor. Diğer taraftan kamuda Lojistik Hizmetler Dış Ticaret Müsteşarlığına bağlı bir daire başkanlığında yürütülüyor. Tüm koordinasyonun Ulaştırma Bakanlığı altında tek bir merkezde toplanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ulaştırma alanının büyük ve geniş bir alan olduğunu söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, “ Ulaştırma birçok konunun içerisinde olduğu karmaşık ve geniş kapsamlı bir alan. Bu noktada sizlerin sektör profesyonelleri olarak ulaştırmada yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini bizimle paylaşmanızı çok önemsiyorum. Ulaştırma alanında sorumlu Milletvekili olarak MÜSİAD’la koordinasyon içerisinde çalışarak, bölgemizin sorunlarının Ankara’da çözümü için gayret sarf edeceğim” dedi.

Toplantının devamında AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi ve komisyon üyeleri görüş alışverişinde bulundu.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA