• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lojistik Komitesi ziyaretlerine devam ediyor
26 Nisan 2011 Salı 10:39

Lojistik Komitesi ziyaretlerine devam ediyor

MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi, Konyaya Lojistik Köy kurulması için ziyaretlere devam ediyor.

Konya’ya kurulması için büyük çaba sarf edilen Lojistik Köy için MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi hız kesmeden kamuoyu oluşturmak ve bu işin ciddiyetini anlatmak için ziyaretlere devam ediyor. Bu kez Konya Sanayi Odası ziyaret edildi. Ziyarette Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Döküm Kümelenme Dernek Başkanı Mehmet Ali Acar ile görüşüldü.

Ziyaret sebeplerinin fikir alış verişi yapmak olduğunu belirten MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek şunları kaydetti. “Lojistik Köy’ün önemine binaen böyle bir komite kurarak çalışmalara başladık. Amacımız Konya’da bu işin kamuoyunun oluşması için bir adres belirlemek, o adres üzerinden tüm işleri yürütmek ve bir bilinç oluşturmaktı. Bu sebeple de çeşitli kurum ve kuruluş ziyaretlerine başladık. Her gittiğimiz yerde ortak payda altında Konya’nın sorunlarını konuşuyor, çözüm önerilerini tartışıyoruz. Temennimiz; istediğimiz kamuoyunu oluşturduktan sonra Konya’ya Lojistik Köy Projesini kazandırarak, Konya’nın ihracatta yaşadığı sıkıntıları gidermektir” dedi.

Komitenin kurulmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Döküm Kümelenme Dernek Başkanı Mehmet Ali Acar ise şunları ifade etti. “Lojistik Köy’ün Konya sanayisinin önünü açacağına olan inancım tamdır. Zira sanayinin varlığı ile o varlığı dışarıya açmak ve hızlı bir şekilde sevkiyatı yapmak koparılmayacak bağlardır. Bu nedenle böyle bir çalışmaya girmiş olmanız, Lojistik Komitesini kurmuş olmanız takdire şayan bir durumdur. Konya adına bir kazanç sayılacak bu çalışmalar için biz de Konya Sanayi Odası olarak elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya hazırız” dedi.

Kendisinin de bir ihracatçı olduğunu belirten Mehmet Ali Acar; “Bende bir ihracatçıyım. Maalesef benimde sevkiyatlar noktasında çok ciddi sıkıntılarım oluyor. Türkiye’nin kalbi konumunda olan Konya’nın bu kadar zor şartlar altında ihracat yapıp, mal sevk ediyor olması üzücü bir durumdur. Konya’dan Almanya’ya indirilen konteyner fiyatları, Trabzon’dan Almanya’ya indirilen konteyner fiyatlarından daha yüksektir. Hal böyle iken pazardaki rakiplerinizle ciddi bir rekabet içerisinde olmanız çok zordur. Temennimiz bu lobi çalışmaları ile bu durumun bir an evvel aşılmasıdır” dedi.

MÜSİAD Lojistik Komitesi Danışmanı Doç. Dr. Turan Paksoy’da işletmelerin ne iş yaparlarsa yapsınlar yaptıkları işin % 10’unu lojistik maliyetlerin oluşturduğunu belirterek; “amacımız bu maliyetleri olabildiğince bölge sanayicimiz ve işadamımız için aşağı çekmektir. Böyle olunca bölge üreticimiz daha bir güç kazanacak ve daha fazla üretim yapacaktır. Dünya ülkelerine bakıldığı zaman karayolu taşımacılığı sevkiyatlar için değil daha ziyade kısa mesafeli bağlantı taşımacılığı için kullanılmaktadır. Avrupa’da % 44 olan karayolu yük taşıma kullanım oranı Türkiye’de % 90’lardadır. Biz karayolu taşımacılığı azalsın demiyoruz. Bağlantı taşımacılığı karayolu ile yapılsın ki lojistik maliyetler düşsün diyoruz. Zaten düşünülen Lojistik Köy Projesinde karayolu taşımacılığına çok ciddi oranda ihtiyaç duyulacaktır” dedi.

Görüşmelerin sonunda Konya Sanayi Odası MÜSİAD Konya Lojistik Komitesine destek olmak için bir Yönetim Kurulu Üyesini ve bir Uzman çalışanını görevlendirdi

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA