• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liselere kayıtta yeni ayar
05 Şubat 2015 Perşembe 10:07

Liselere kayıtta yeni ayar

Geçen yıl yaşananlar ders oldu. Özel okula gidecek öğrencilerin kayıt tarihleri erkene alınacak ve yerleştirme sistemine dahil edilmeyecek.

Liselere giriş için yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde okullara yerleştirmede geçen yıl problemler yaşanmış ve çok sayıda öğrenci mağdur olmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı, yerleştirme sistemine düzenleme getiriyor. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında uygulanacak sınav kılavuzunun taslağına göre bu sene uygulama şöyle olacak:
-Yerleştirmede öğrenciler tüm okul türlerini içeren 25 okula kadar tercihte bulunabilecek.
-Özel okula gidecek öğrencilerin kayıt tarihleri erkene alınacak ve bunlar yerleştirme sistemine dahil edilmeyecek. Tercih yaparken “özel okula kayıt yaptırdım” butonunu tıklayanlara okul tercih ekranı açılmayacak. Bu öğrenciler sisteme dahil edilmeyecek. Ancak tercihte bulunmayanlar, sistem tarafından otomatik olarak açık liselere kaydedilecek. Böylece okulların boş kontenjanları daha sağlıklı verilerle belirlenecek.
-Yerleştirmelerde, puanların eşit olması halinde 8'inci sınıf Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı, bunun da eşit olması halinde sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflarda Yıl Sonu Başarı Puanı üstünlüğüne bakılacak.
-Bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler, boş kalan kontenjanlar için il veya ilçe sınırları içerisinde 5 tercihte bulunacak. Kesin kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak bir defaya mahsus yapılacak.
-Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine öğrenciler yine yetenek sınavına alınacak, ancak yerleştirme merkezi yapılacak.
-Özel eğitim ihtiyacı olan engelli öğrencilerin puanları, yerleştirildikleri okulların puanlarını hiçbir şekilde etkilemeyecek.
-Öğrenciler eğer tercihte bulunmuyorsa bunun sebebi sorulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA