• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liderler ocak kurdu, ateş yaktı
15 Temmuz 2011 Cuma 17:10

Liderler ocak kurdu, ateş yaktı

Konyanın Beyşehir İlçesinde başlayan Kümebaşı Yetiştirme Kursuna katılan izci liderleri, Beyşehir Gölü Hacıakif Adasında ocak kurdu, ateş yakarak doğal alanda yaşamaya çalıştı.
Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde başlayan Kümebaşı Yetiştirme Kursu’na katılan izci liderleri, Beyşehir Gölü Hacıakif Adası’nda ocak kurdu, ateş yakarak doğal alanda yaşamaya çalıştı.
 
Beyşehir Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesisleri’nde, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim Dairesi ile Okul İçi Beden Eğitimi, Spor ve İzcilik Dairesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Kümebaşı Yetiştirme İzcilik Kursu’na Türkiye’nin 25 ayrı ilinden katılan toplam 64 kursiyer, uygulama eğitimlerini Hacıakif Adası’nda gerçekleştirdi.
 
Eğitimi veren izci liderleri ile birlikte yat turu ile adaya ulaşan kursiyerler, burada kurdukları ocaklarda, ateş yaktı, yaşamı idame ettirebilmek için tesislerde aldığı teorik eğitimi uygulamaya döktü.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim ve Okul İçi Beden Eğitimi, Spor ve İzcilik Daire başkanlıklarının fahri eğitimcisi olduğunu belirten kurs yöneticisi Sıtkı Tahan, kendisiyle birlikte 4 yönetici ile beraber kursiyerlere eğitim verdiklerini söyledi.
 
Hacıakif Adası’nda kurs içerisinde verilen bilgilerin uygulamasını gerçekleştirdiklerini anlatan Tahan, “Burada çadır kurma, yön bulma, iz takibi, yemek pişirme vb. eğitimleri veriyoruz. Ayrıca, çiğden verdiğimiz bazı besinleri burada ocaklar kurup, ateş yakarak kendileri hazırlayıp pişiriyor ve yiyorlar. Kursu başarıyla bitirenler burada branş yani kümebaşı sertifikası sahibi oluyor. Bu sertifikayı alan izci lideri ömür boyu izcilik yapabilme yetkisine sahip oluyor. İllerinde ise kendi açtıkları üniteyi çalıştırabiliyor. Burada 25 ilden 64 kursiyer eğitim alıyor” dedi.
 
11 Temmuz’da başlayan Kümebaşı Yetiştirme Kursu 17 Temmuz’da sona erecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA