• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lider ödülünü aldı
25 Kasım 2010 Perşembe 12:35

'Lider' ödülünü aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Arap Bankalar Birliği tarafından '2010 Liderlik Ödülü' verildi.
Başbakan Erdoğan, Arap Bankalar Birliğinin Phoenicia İntercontinental Otel'de düzenlediği ''2010 Liderlik Ödülü'' törenine katıldı. 
Erdoğan, törende yaptığı konuşmada ekonomik değerlendirmelerde bulundu.Küresel krizin başladığı andan itibaren G-20 zirvelerinde Türkiye olarak bir hususun altını önemle çizdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöylekonuştu:
''Diyoruz ki adaletin olmadığı bir dünyada, adalet duygusunun yüreklerde tesis edilmediği bir sistemde, bu krizler kaçınılmaz olacaktır.Zenginin daha zengin, yoksulun daha yoksul olduğu bir dünyada küreselkrizler yaşanacak ve bu uçurum kapatılmadıkça bedeller de daha ağırolacaktır diyoruz.
Son bir ay içinde ben resmi temaslarımız çerçevesinde Pakistan'ın selafetinden etkilenmiş bölgelerinde, Bangladeş'te temaslarda bulundum.Afrika'nın kimi ülkelerinin durumunu en az benim kadar sizler debiliyorsunuz... Refah noktasındaki bu eşitsizliğe paralel olarak,vicdanlardaki adalet duygusunun da ciddi şekilde törpülendiği birdünyada yaşıyoruz. Biz, işte bu çelişik fotoğrafın, bu birbirine zıtmanzaraların, geleceğin dünyası adına ciddi bir çelişki oluşturduğunainanıyor ve gelişmiş ülkelerin bu meseleye daha fazla eğilmeleriniistiyoruz. Yani 'hırs' karşısında, biz 'kanaat' kavramına dikkatleriçekiyoruz. Esasen bizim medeniyetimizin bize emrettiği de tam olarakbudur. 'Komşun aç iken, sen tok yatmayacaksın'.

Bencillik, yani enaniyet, bizim kitabımızda kendisine yer bulamaz.Küresel krizi elbette aşacağız ve aşıyoruz. Küresel finans kriziLübnan'da çıkmadı, küresel finans krizi Türkiye'de çıkmadı veya bubölgenin bir eseri değil. Küresel finans krizinin kaynağıneresi, Amerika. Oradan çıktı, dünyaya yayıldı. Gerçek bu mu, bu. İşteArap Bankalar Birliğinin yetkilileri burada. Durum çok daha iyibiliyorlar. Fakat kimler adeta bir iflasa gitti? Dünyanın devleri, o dev bankalar çöktü. Dev sigorta şirketleri, kurumları çöktü. Niyeengellenemedi, niye durdurulamadı? Hani bütün tasarruf imkanlarınasahiptiler? İşte bu öyle bir akıntıdır ki alır götürür. Ve nitekimalmıştır, götürmüştür. Eğer biz bunlardan gereken dersleri çıkarmazsak,eğer gerçekleri görmeyi ertelersek, inanın bir sonraki krizin faturasıçok daha ağır olacaktır.''
 
(BAŞBAKAN HAKLI ÇIKTI) DEMEYE BAŞLADILAR

Konuşmasında Türk ekonomisine ilişkin son gelişmeleri deaktaran Başbakan Erdoğan, AK Parti Hükümeti olarak görevde bulunduklarıson 8 yıl boyunca ekonomide çok köklü yapısal reformlargerçekleştirdiklerini ifade etti.

Göreve geldiklerinde 21 bankanın TMSF'ye devredilmiş olduğunu belirtenErdoğan, bu tablodaki Türkiye'yi devraldıklarını dile getirdi. 
Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
''Fona devredilen 21 bankanın bedelini kim ödüyor, halk. Neyapıyorlardı, karşılıksız paralar basıyorlardı. Adeta delikli kuruşamuhtaç edilen bir ülke durumundaydık. Ama uyguladığımız başarılıpolitikalar sayesinde Türkiye ekonomisi krizlere karşı dirençli biryapıya kavuştu ve bu sayede son küresel krizi en hızlı şekilde atlatanülkeler arasında yer aldık. 
Kriz başladığı zaman bu kardeşinizin bir ifadesi oldu. 'Küresel finanskrizi Türkiye'yi teğet geçecektir' dedim. O zaman finans sektörü olsun,reel sektör olsun adeta bu ifademle dalga geçtiler. Nasıl olacak dateğet geçecekmiş? Teğet geçecek derken, yine zararımız olacak ama en azzararla bu işi atlatacağız, teğet geçer demek bu. Şimdi teğet geçtiğiortaya çıkınca 'Başbakan haklı çıktı' demeye başladılar. Gerçekortadaydı. Eğer siz güven ve istikrarı ekonomide hedef alırsanız, malidisiplinden taviz vermezseniz tabii bunu yakalarsınız. Ama 'bu benimakrabamdır, bu benim adamımdır' diye siz bankanın kaynaklarını biryerlere hortumlarsanız o zaman çökersiniz. İşte bunlar yaşandı.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA