• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Libya’daki hükümetler, birleşiyor
14 Aralık 2015 Pazartesi 07:51

Libya’daki hükümetler, birleşiyor

Roma'da düzenlenen Libya zirvesinden, ülkedeki iki hükümetin birleşmesine yönelik karar çıktı. Taraflar, 16 Aralık'ta nihai anlaşmaya imza atacak.

Libya’da, Muammer Kaddafi yönetiminin son bulmasının ardından Tobruk ve Bingazi arasında bölünen çift başlı yönetim, dün Türkiye’nin de arabuluculuk çabaları sonrasında, birleşme yönünde atım attı. Roma’da düzenlenen ve Libya’daki aktörlerin de katıldığı toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin kapsayıcı bir siyasi çözümü desteklediğini vurgulayarak, “Türkiye, milislerin de ikna edilmesi de dahil olmak üzere, bundan sonraki teknik süreçte de arabuluculuk rolünü oynamaya devam edecek” dedi. 

Kaddafi sonrası Libya’daki Tobruk ve Bingazi şeklinde ikiye ayrılan yönetim, dün İtalya’nın başkenti Roma’da, Türkiye’nin de dahil olduğu 17 ülke ve 4 uluslararası kuruluşun katılımıyla, birleşme konusunda uzlaştı. 

Uluslar arası kaynaklar, iki başlı yönetimin birleşme kararı almasında, Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler’in oynadığı arabuluculuk ve kolaylaştırıcı rolün etkisine vurgu yaparken, Türk diplomatik kaynaklar ise, “Libya’daki taraflar siyasi anlamda birleşme konusunda tam uzlaşıya vardı. Geriye kalan teknik konuların ise 16 Aralık günü Fas’ta sonlandırılması planlanıyor” bilgisini verdi. 

Edinilen bilgilere göre, Konferansa Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’daki taraflara ve uluslar arası topluma hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Türkiye'nin istikrarlı, güvenli ve tüm vatandaşlarını kucaklayan bir Libya'yı desteklediğini belirten Çavuşoğlu, bu ülkenin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini ifade etti. Çavuşoğlu, “Libya’da kapsayıcı bir siyasi çözümü destekliyoruz. Böyle bir çözüm, Libya ve bölgeye istikrar getirecektir” dedi.

DAEŞ LİBYA'YI DA TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

Libya'daki mevcut durumun  sürdürülebilir olmadığını da vurgulayan Çavuşoğlu, zor insani şartların, yetersiz kurumların ve bölgedeki DAEŞ varlığının Libya'daki istikrarı tehdit ettiğine dikkati çekti.Çavuşoğlu, ülkedeki durumun düzelmesi için siyasi çözümden başka bir yol olmadığını, en kısa zamanda tüm ülkede genel bir ateşkesin ilan edilmesi gerektiğini kaydetti.

LİBYA'YA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Libya Siyasi Anlaşması'nın imzalanmasının ardından Libya'ya desteğini sürdürmesinin önemine işaret ederek, özellikle de güvenlik durumunun düzelmesi için bu desteğin gerekli olduğunu bildirdi. 

ANLAŞMA İMZASI 16'SINDA FAS'TA

Libya'da Kaddafi rejiminin devrildiği 2011'deki devrimin ardından siyasi istikrarsızlık ve rakip gruplar arasında çatışmalar baş göstermiş, geçen yıl emekli General Halife Hafter'in başlattığı darbe girişimi Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Ülkede halihazırda biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve yönetim bulunuyordu. Libya'daki iki yönetimi teke indirecek anlaşma metninin 16 Aralık'ta Fas'ta imzalanması bekleniyor. STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • En İyi Konya Cam Balkon Firması
  • Progesteron Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?
  • Başkan Altay açıkladı! Konya'nın en büyük önceliği
  • Başkan Kavuş: Bu çalışmaları bir ekip ruhuyla başardık
  • Bakan Nebati ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA