• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Libyada çalışan Türk işadamı dehşeti anlattı
23 Mart 2011 Çarşamba 15:10

Libya'da çalışan Türk işadamı dehşeti anlattı

Libya'da uzun süredir inşaat işiyle uğraşan bir Türk işadamı Libya'da yaşanan son gelişmeleri anlattı. Adını açıklamak istemeyen Türk işadamı Libya'nın Misrata şehrinde ...
Uzun yıllardır Libya'da inşaat işi yapan bir Türk işadamı muhalif güçlerle Kaddafi yanlılarının karşı karşıya geldiği Libya'da yaşananları anlattı.
 
Olayların başlamasından birkaç hafta önce Libya'da olduğunu anlatan işadamı, "Bunların olacağına ihtimal vermiyordum. Libya'da 4 – 5 senedir bir demokratikleşme hareketi vardı. Birçok Türk firması Libya'da işler aldı. Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin küçük oğlu Seyf El İslam Kaddafi ülkeyi modernleştirmek için yatırımlara başlamıştı" dedi.
 
Medyanın yaptığı, "Libya'da Katliam Oluyor " haberlerinin abartılı olduğunu söyleyen Türk işadamı, "Ne zaman ki, Birleşmiş Milletler (BM) havadan Libya'yı vurmaya başladı; Kaddafi de Misrata şehrinde katliama başladı. Misrata'da yaşayanlar yiyecek yemek ve içecek sularının olmadığını söylüyor. Şebeke suyuna kanalizasyon karışmış durumda. Bunlar bilinçli yapılan şeyler. Her şeye ihtiyaçları var. İnanılmaz bir katliam var diyorlar" şeklinde konuştu.
 
Libya'da iş yaptığı süre boyunca birçok Libyalı arkadaş ve dost edindiğini kaydeden Türk işadamı, "Onlar hiçbir şekilde ABD ve BM müdahalesini onaylamıyor. Böyle bir müdahale olmasaydı, Kaddafi de katliam yapmayacaktı. Halkın ciddi bir bölümü Kaddafi'yi destekliyor. Çok ciddi bir destekçisi var Kaddafi'nin. Dışarıdan müdahale yanlış diyor ve halk bunu istemiyor" dedi.
 
"KADDAFİ'NİN GÜCÜNÜN YETTİĞİ TEK YER MİSRATA"
Olayların patlak vermesinin ardından Türk işadamlarının Libya'dan döndüğünü söyleyen Türk işadamı, " Türk işadamları döndü Libya'dan. Her bölgede Türkler var orada. Türklere davranış, Libya'da her zaman iyiydi. Son birkaç senedir ise, daha iyiydi. Bunun sebebi bence Başbakan Erdoğan. O sebeple, ciddi bir iş patlaması oldu orada" dedi.
 
Olayların ciddi boyutta yaşandığı yerin Misrata şehri olduğunu kaydeden Türk işadamı, "Misrata'da bir felaket yaşanıyor. BM Bingazi'yi korumaya aldı Misrata'yı da korumaya alsın diyorlar. Şu saatlerde bile birileri öldürülüyor orada. 15 yaşındaki kızlara, muhalif yandaş gözetmeksizin anne ve babasının yanında Kaddafi'nin askerleri tecavüz ediyor. Sokaklar ölülerle dolu. Ölüleri kaldırmak isteyenler de öldürülüyor." dedi.
 
Türk işadamı, "Kaddafi bu olayların sorumlusu olarak sadece muhalifleri görüyor. Şu an gücünün yettiği bir tek yer var o da Misrata" dedi.
 
Misrata'da katliamların daha fazla olduğunu kaydeden Türk işadamı, "Bingazi BM'nin koruması altında. Trablus ise, yabancı ülke vatandaşlarının daha fazla bulunduğu bir alan. Trablus'takiler ABD ve BM'ye kızgın. Bingazi'de katliam olmuyor. Kaddafi'nin askerleri muhalifleri öldürüyor. Kafasını dışarı çıkaranlar öldürülüyor. BM burayı da kontrol altına alsın diyorlar" şeklinde konuştu.
 
"BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN YARDIM İSTİYORLAR"
Libya halkının Türklerin yanı sıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da tanıdığını ve sevdiğini kaydeden Türk işadamı, "Başbakan'dan yardım istiyorlar. Yiyecek, ilaç ne olursa, ihtiyacımız var diyorlar. Ne olur acil yardım diyorlar. Acil yardım istiyorlar. Başbakanımıza büyük güvenleri var. Kaddafi'yi arayıp Misrata'daki olaylara bir son vermesini isteyebilir ya da BM ile Misrata için bir görüşme yapabilir diyorlar. Başbakan Erdoğan'a Libya halkının büyük güveni var. BM ve ABD böyle davranmasaydı; bu olaylar olmayacaktı." diye konuştu.
 
Libya'da dostlarının eşlerinin tanıdıklarının da öldüğünü söyleyen Türk işadamı, "İnsanlık adına onlara yardım etmek lazım. " diye konuştu.
 
"KADDAFİ'DEN EN GÜÇLÜ YİNE KADDAFİ"
Kaddafi'nin kendi rızasıyla gitmeyeceğini kaydeden Türk işadamı, " Kaddafi kendi rızasıyla gitmez. Aşiretler, istihbarat, askerler Kaddafi'nin yanında. Yeni bir hükümet gelirse bunların hepsini öldürecektir. BM ve ABD'nin aldığı karar nedeniyle Kaddafi hiçbir yere kaçamıyor. Ben kaçacağını da zannetmiyorum. ABD ve BM'nin de tutumu ortada. Onu alacağız diyorlar. Alacağız diyorlarsa alırlar. " dedi.
 
Bundan sonra Libya'yı nasıl bir sürecin beklediğine dair bir soru üzerine ise Türk işadamı, " Bundan sonra olacakları kestirmek çok zor. Libya zor bir döneme girer.Nasıl bir yönetim gelir bilemiyorum. Kaddafi'den sonra en güçlü yine Kaddafi. Herkesin kabul edeceği bir lider yok. ABD askerleri Libya'ya girerse çok sıkıntılı bir süreç olur bu. " dedi.
 
Libya'da yaşanan olaylarla, Türk firmalarının işlerini durdurduğunu söyleyen işadamı, "İşlerin durması Türkiye ekonomisini de mutlaka etkiler ama ne kadar etkiler onu bilemem" dedi.
 
Yaşananların durulmasının ardından Türk müteahhitlerin Libya'da yine iş yapacağını belirten işadamı,  " Oradaki olaylar durulduktan sonra, Türk müteahhitler yine iş yapar. Libya'da Türkleri seviyorlar. Ben kendi durumumu hiç düşünmüyorum. Libya normale döndüğü an biz her zaman iş yaparız. Önemli olan ülkenin istikrara kavuşması. Türkiye'deki müteahhitliğin başlangıcı orasıdır. Büyük firmalar işi orada öğrendiler. Gidilebilecek ilk gün ben de gitmek isterim. Libya bizim için çok önemli bir ülke " şeklinde konuştu.
 
dha
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA