• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Libya ile ilgili açıklama yapıyor
20 Mart 2011 Pazar 10:30

Libya ile ilgili açıklama yapıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Libya'ya hava harekatıyla ilgili açıklama yapıyor.
'Suudi Arabistan ile örnek teşkil edecek işbirliği içerisindeyiz. Suudi dostlarımızla bu işbirliğiniz ileriye taşımaya devam edeceğiz. Türkiye son 8 yılda her alanda ilerleme kaydetti. Her alanı yeniden ele aldın. Kararlılıkla reformları gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Biz iki kelimeye çok önem veriyoruz 1 güven 2 istikrar. İç huzuru olmayan iç barışı sağlamamış, bir ülkenin ne ekonomide ne de dış politikada başarılı olamayacağını düşünüyoruz. Son derece gerçekçi hedefler belirledik. 8 yıl önce belirlediğimiz hedeflerin bir çoğuınu tutturduk. Kronik sorunları belirleyip cesaretle üstüne gittik. Türkiye dünyada takdir gören bir reformdan geçti.
Geçmişte ekonomi politilaşarı çok sık değişirken, alınan önlemler uygulanmazken bunların önüne set çektik. Tüm hedeflere kararlılıkla yürüdük. 2001 yılında bizden önce Türkiye yıllık yatırım tutarı 40 milyar dolardı, 7 yıl sonra 2.5 kat artış ile 107 milyar dolara yükseldi. Kriz öncesinde yatırımlar 130 milyar dolara ulaşmıştı yine bu rakama ulaşacağımıza inanıyorum. Uluslararası 1 milyar doları tutturamayan yatırımlar şimdi 22 milyar doları aşmış bulunmakta.
Yatırımcı her zaman güvenilir, ve istikrarlı ülkeleri seçmiştir. Türkiye'de yatırımcının tercihi oldu. Hukuk sistemindeki aksaklıkları gideriyoruz. Tüm hukuksuz örgütlenmlere karşı mücadele yürüttük ve yürüteceğiz. Tarih içinde oluşmuş çetelerle, hukuk dışı odaklarla kararlı bir mücadele içerisindeyiz.
Biz ülkemizin yeni bedeller ödememesi için işleyen bir parlementer sistem benimsiyor ve bunları uygulamak için çaba gösteriyoruz. Türkiye AB ile katılım müzakereleri gerçekleştirmiş, kurumlarını Avrupa standartlarına yükseltmiş. Avrupa Birliği bizim önümüze ne kadar bahane çıkarırsa çıkarsın, biz halkımız için reformlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.
 
Biz Türkiye'nin AB üyeliğinin hayati önem taşıdığını da çok iyi biliyoruz.Dışa açık bir ekonomi olarak Türkiye bölgesel, Küresel gelişmeleri çok iyi takip ediyor. Biz diyoruz ki ev alma komşu al. Artık ülkeler, coğrafyalar bir ev kadar yaklınımızda bulunuyor. Orada yaşananlar direkt sizide etkiliyor. Bir örnek ile, Irak'taki istikrarsızlık Türkiye'yi direkt etkilemiştir. Kuzey Irak'ta kendisine zemin bulan terör örgütü, Türkiye'de ekonomi ve siyasi alanda huzursuzluk yaratmıştır. O yüzden Irak huzursuzken biz huzurlu olamayız, Libya göz yaşı dökerken biz elimiz kolumuz bağlı oturamayız. Filistin'de kadınlar, çocuklar fosfor bombaları ile ölürken biz hiç bir şey olmamış gibi davranamıyız.
Biz hüç bir ülkenin iç işlerine karışmadık karışmayızda. Tunus Tunuslularındır, Bahreyn, Bahreynliler'indir, Cezayir Cezayirliler'indir. Biz o ülkelerin yer altı ve yer üstü zenginliklerinin peşinde değiliz. Biz o ülkelerin halklarının yanındayız.
Yeni Osmanlıcılık yakıştırmalarını asla ve asla kabul edemeyiz. Her ülke Türkiye'nin kardeşliğinden, dostlıuğundan emin olsun. Bu samimi çalışmadan rahatsız olanlar, kendi kirli çıkarlarının sona ermesinden kuşku duyanlardır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konuk: "Regaip Kandilinizi tebrik ederim"
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Özgüven: "Birliğimizi daim eylesin"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA