• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Levent Kırcanın asıl derdi meğer buymuş!
04 Ağustos 2012 Cumartesi 13:15

Levent Kırca'nın asıl derdi meğer buymuş!

Kırca'nın, Avşar'ın Altın Portakal'da jüri başkanı seçilmesine yönelik abartılı tepkisinin altında reddedilen Ergenekon teklifi mi yatıyor?
Sinema Yazarları Derneği Başkanı Tunca Arslan'ın arayıp, “49. Altın Poratakal Film Festivali'nde SİYAD juri üyesi olmanı istiyoruz” dediğinde henüz Hülya Avşar 'ın jüri başkanı seçildiğinden haberim yoktu. Ta ki Levent Kırca topa girip, “Unutma beni ey halkım ben hâlâ buralardayım” çıkışı yapana kadar.

SİNEYORUM: RASİH YILMAZ

Avşar juri başkanı olarak Kırca da üye olarak açıklanınca sarhoş taklitlerinin vazgeçilmez ismi isyan bayrağını hemen kaldırmıştı: “Hülya sinema ve genel kültür açısından yetersizdir!” Levent Kırca aslında severdi gündeme gelmeyi; bazen iki öğünarası yaptığı açlık grevleri, bazen marjinal ulusalcı ve darbeci mahkeme kapılarındaki duyarlı aydın(!) çıkışları vs.

Ayrıca son yıllarda Kırca mesleğine de pek vakit ayıramadığı için Aydınlık gazetesindeki köşesiyle de durumu kurtarmaya çalışması da ayrı bir detaydı.

Levent Kırca'nın hem sosyal hemde siyasal serüveni karakolda doğru söyler mahkemede şaşar durumudur bence!

Bir kaburgasızlık hali söz konusudur yani. Örneğin bugüne kadar yalnızca 10 filmde oynayan ve son 4 filmi vizyona dahi girmeden DVD raflarına düşen Kırca, Hülya Avşar'ın 51 filmde rol aldığını biliyor mu?

Aslına bakarsanız ulusalcı sol sendromun sanat tekelliyatının histerikli bir dışa vurumundan başka bir şey değildi Kırca'nın tavrı!

Elbette onlar solcu abilerdi ve sanatı en güzel onlar bilirdi! İki yüzlülüğün solculukta bile yeri yoktu ama belli ki Kırca için bu ana prensip esnetilebilirdi.

MUTLAKA GİTMELİSİN

Genel kültür ve sinemadan yoksun birisi diye suçladığı Hülya Avşar'a Olacak O Kadar için birkaç yıl önce Kırca'nın teklif götürmesine ne denmeliydi?

Hani kötü oyuncu, kültürsüz bir sinema bilmezdi Avşar. Esas omurgasızlığın tavan yaptığı nokta ise bir dönem Hülya Avşar'ın Türkmax'ta yaptığı Hülya Avşar Stüdyosu programında Kırca'nın söyledikleriydi.

Tarih 27 Nisan 2009'du... Levent Kırca ateşli ateşli Ergenekon'u savunurken Avşar'ın programında bakın ne diyordu: “Önemli sanatçılar Ergenekon sanıklarına mahkemeye giderek destek olmalı. Mutlaka sen de gitmelisin Hülya.” Yani Kırca, Ergenekon'a destek arayışı sırasında Avşar'ın sanatçı olduğunu kabul ediyordu da nedense juri başkanılığını bir türlü kabul etmiyordu.

Oysa riyakarlık çok kötü bir şeydi ve Kırca yanar dönerliğiyle bir parodiden ziyade trajedi kahramanı rolüne soyunmuştu.

KİŞİSEL TAKDİR MESELESİ

Hülya Avşar'ın Altın Portakal Film Festivali juri başkanlığı elbette tartışılabilir ancak bu bir takdir meselesidir ve böyle uygun görülmüştür. Levent Kırca da Avşar'ın başkanlığında bir üye olarak yer almak istemez ise bu da bir kişisel tercih meselesidir. Fakat sonuçları itibariyle bizi bu tartışma içerisinde esas ilgilendiren ortaya çıkan ikiyüzlülüktür.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA