• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lazer tedavisi ilerlemeyi durdurabiliyor
14 Kasım 2012 Çarşamba 12:13

'Lazer tedavisi ilerlemeyi durdurabiliyor'

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Turgut Öztürk, günümüzde değişen diyet alışkanlıkları ve yaşam tarzının etkisiyle diyabetik...
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Turgut Öztürk, günümüzde değişen diyet alışkanlıkları ve yaşam tarzının etkisiyle diyabetik hasta sayının tüm dünyada arttığını ve diyabete bağlı görme kayıplarının da artış gösterdiğini ifade etti.
Her yıl 14 Kasım’ın “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlandığını hatırlatan Doç. Dr. Banu Turgut Öztürk, diyabet hastalarının göz sağlığına çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Diyabet hastalarının kan şekerlerinin düzenli seyri göz sağlığında önemli bir etkendir. Hastalık süresi uzamasıyla birlikte kan şekerinin düzensiz seyri retina tabakasında kalıcı hasara yol açmaktadır. Diyabetik hastaların bu nedenle göz sağlığına çok dikkat etmeleri gerekir” dedi.
Diyabetin uzun dönemde hastaların göz sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Öztürk, gelişmiş ülkelerde özellikle üretken yaş grubundaki görme kayıplarının en sık nedeninin ‘Diyabetik Retinopati’nin neden olduğunu belirtti.
Diyabetik Retinopati’nin gözün arka kısmında yer alan görme ile ilgili hücrelerin yer aldığı retina dokusunda diyabet hastalığı nedeniyle ortaya çıkan değişikliklerin oluşturduğu bir tablo olduğunu ifade eden Doç. Dr. Öztürk, “Bu değişikliklerin ortaya çıkmasında diyabet hastalığının süresi, bu süre içerisinde kan şekerinin seyri en önemli etkenlerdir. Hastalık süresinin uzaması ve kan şekerinin düzensiz seyri retina tabakasında kalıcı hasara yol açan bu değişiklerin ortaya çıkmasını ciddi derecede hızlandırmaktadır” diye konuştu.
“LAZER TEDAVİSİ İLE HASARIN İLERLEMESİ DURDURULABİLİYOR”
Diyabet hastalığı nedeniyle gözde oluşan hastalığın gelişmiş cihazlarla düzenli takip edilmesi gerektiğini dile getiren Öztürk, “Göz içi ilaç enjeksiyonları ve lazer tedavileriyle ortaya çıkan hasarın ilerlemesi büyük ölçüde durdurulabilmektedir. Göz içi ilaç enjeksiyonları bugün tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. Aylık olarak hastalara uygulanan bu tedaviyle birlikte ihtiyaç olan hastalarda lazer tedavisinin eklenmesi tedavinin başarısını arttırmaktadır. Ancak bu tedavilerle dahi hastalığının ancak ilerlemesi durdurulabilmekte, meydana gelen hasarın geri dönüşü ne yazık ki mümkün olmamaktadır” şeklinde konuştu.
DÜZENLİ KONTROL ŞART
Doç. Dr. Öztürk, hastaların tanı aldıkları andan itibaren düzenli göz kontrollerini yaptırmalarının önemine değinerek, “Hastaların tedavi yapabilecek donanıma sahip merkezlerde takibe alınmaları ve bunları yaptırırken de mutlaka kan şekerlerini ve bunun yanı sıra eşlik eden hipertansiyon, hiperlipidemi (kanda oluşan yağ miktarı artışı) gibi diğer hastalıklarını da kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Kan şekeri düzensiz giden hastalarda tedaviye rağmen tahribatın ilerleme göstereceği ve yapılan tüm tedavi zahmetlerinin boşa gideceği unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA