• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lastik geri dönmüyor
20 Ağustos 2012 Pazartesi 12:11

Lastik geri dönmüyor

AB ülkeleriyle Norveç ve İsviçre toplamında ÖTL miktarı geçtiğimiz yıl 2 milyon 897 bin ton olurken, Türkiye'de toplanan ÖTL miktarı 88.5 bin tonda kaldı.
Avrupa Birliği ülkeleriyle Norveç ve İsviçre toplamında ''Ömrünü Tamamlamış Lastik'' (ÖTL) miktarı geçtiğimiz yıl 2 milyon 897 bin ton olurken, aynı yıl bu rakam Türkiye'de 88.5 bin tonda kaldı. Bu yıl için toplanması hedeflenen ÖTL ise 111 bin ton.
Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle Kyoto Protokolü'nün ve sürdürülebilir enerjinin gündemde olması, kullanılmış otomobil lastiği ve türevlerinin geri dönüşümünü kazançlı bir sektör haline getirdi. Kullanılmış lastiğin geri dönüşümünden ''karbon siyahı'', mazot eşdeğeri pirolitik yağ, çelik hurda tel ve yanıcı gaz elde ediliyor. Elde edilen yağ, kozmetik ve kimya sektöründe, karbon siyahı kauçuk fabrikalarında, çelik ise dökümhanelerde hammadde olarak kullanılabiliyor.
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Lastik Sanayicileri Derneği (LASDER) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, LASDER'in, yenileme pazarının yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan 8 lastik üreticisi ve ithalatçısını temsil ettiğini anımsattı. Ünsal, her yıl yönetmelikte belirlenen kota oranında toplama yaptıklarını ifade ederek, ''Türkiye'de 2011 yılında toplanan ÖTL miktarı 88.5 bin tondu. Bu miktarın geri dönüştürülmesi ile elde edilen enerji ve hammadenin ekonomik olarak yaklaşık değeri 100 milyon lira olarak ifade edilebilir. İçinde bulunduğumuz 2012 yılı için toplamayı hedeflediğimiz ÖTL miktarı 111 bin tondur'' diye konuştu.
 
En çok batı bölgelerinde toplanıyor
 
Araç parkı ve buna bağlı olarak lastik satışlarının yüzde 80 civarındaki bölümünün ülkemizin batısında yer aldığını, dolayısıyla toplanan ÖTL'lerin önemli bir bölümünün de bu bölgelerden toplandığını dile getiren Ünsal, bundan diğer bölgelerden ÖTL toplanmıyor anlamı çıkarılamayacağını çünkü bu bölgelerden de ÖTL toplandığını söyledi.
Tüm gelişmiş ülkelerin ÖTL konusuna çok önem verdiklerini belirten Ünsal, ''Lastik geri dönüşümüne bu kadar değer verilmesinin sebebi lastik atığının çok değerli bir ürün olan petrol esaslı maddelerden üretilmiş olmasıdır. Buna bağlı olarak bu ürünün doğada bırakılması ya da geri kazanılmaması çevre ve geleceğimiz açısından önemli bir kayıp sayılmalıdır. ÖTL'lerden elde edilen ikinci hammadde granül, toz, çelik, yağ, gaz gibi yeni ürün üretiminde kullanıldığı gibi ÖTL'ler alternatif  enerji kaynağı olabilmekte ya da elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilmektedir. Böylece esası petrol olan bu ürünler birden çok defa kullanılmış oluyor. Bu açıdan baktığımızda ÖTL'nin önemini daha iyi kavrarız'' dedi.  AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA