• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ladin sonrasında dünyada neler olacak?
02 Mayıs 2011 Pazartesi 17:51

Ladin sonrasında dünyada neler olacak?

Ladin sonrasını değerlendiren uzmanlar, El Kaide'nin zayıflayacağını ve ABD Başkanı Barack Obaman'ın ise 4 yıl daha ABD başkanlığını garantileyeceğini ifade ediyor.
Dünya medyası Usame bin Ladin'in öldürülmesi sonrası dünyada yaşanabilecek değişiklikleri konuşuyor. Uzmanlar, El Kaide'nin zayıflayacağını ve ABD Başkanı Barack Obaman'ın ise 4 yıl daha ABD başkanlığını garantileyeceğini ifade ediyor. Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, "Önemli olan sembol bir ismin bulunması. Nasıl ki Che vurulduktan sonra Latin Amerika'daki sol hareketlerde bir yavaşlama olduysa burada da büyük psikolojik etkisi görülecektir" dedi. Uzmanlar ayrıca, Ladin'in öldürülmesinin Obama'ya yeni seçimleri kazandıracağını belirtiyor.
Ürdün'deki Müslüman Kardeşler, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin örgüt üzerinde muhtemel bir etkisi olacağını bildirdi. Müslüman Kardeşlerin sözcüsü Cemil Ebu Bekir, ''El Kaide muhtemelen lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinden etkilenecek ama uluslararası toplum Müslümanlara, Filistin meselesine karşı tavrını değiştirmezse, yolsuzluğa bulaşmış tiranlara desteğini sürdürürse El Kaide benzeri hareketler gün yüzüne çıkacaktır'' ifadesini kullandı.
    
ABD ARTIK IRAK VE AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLMELİ
Mısır'daki Müslüman Kardeşler de Bin Ladin'in öldürülmesinden sonra Amerikan güçlerinin artık Afganistan ve Irak'tan çekilmesi gerektiğini belirtti. Müslüman Kardeşler yönetim kurulu üyesi İssam El Eriyan, Bin Ladin'in ölümüyle, dünyadaki şiddetin gerekçelerinden birinin ortadan kalktığını söyledi.
    
El Eriyan, ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan ve Irak'tan çekilmesi, Amerikalı ve Batılı güçlerin uzun süredir Müslüman ülkelerine zarar veren işgaline son vermesinin zamanının geldiğini belirtti.
 
AMERİKALI YETKİLİLER:  BU SEMBOLİK BİR ZAFER
ABD Başkanı Barack Obama'nın Washington'ın arananlar listesinde birinci sıradaki isim olan El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğünü ilan etmesinin ardından merkezi Katar'daki Arap yayın kuruluşu El Cezire'nin görüştüğü Afgan ve Amerikalı askeri yetkililer, gelişmeyi "sembolik bir zafer" olarak yorumladı.
    
El Cezire'nin İngilizce internet sitesinde yer alan habere göre, Bin Ladin'in Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın 100-150 kilometre kuzeyindeki Abbotabad kentinin Bilal bölgesinde bulunduğu büyük bir eve düzenlenen operasyonla öldürüldüğünün açıklanmasından sonra Afgan yetkililer, Bin Ladin'in öldürülmesini "sembolik bir zafer" olarak niteledi.
    
El Cezire'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'deki muhabiri Keys Azimi'nin görüştüğü Afgan yetkililer, Bin Ladin'in örgütün saha faaliyetleriyle artık doğrudan bağlantılı olmaması nedeniyle öldürülmesinin de sembolik etkisinin olduğunu ifade ederek, "Bu örgüt (El Kaide) Bin Ladin ile simgelenmiş olabilir ancak kesinlikle Bin Ladin'den öte bir örgüt" dedi.
    
Amerikalı askeri uzman Mark Kimmit de bin Ladin'in ölümünü "terörizmin sonu değil ancak bir faslın kapanması" olarak niteledi.

Kaynak: Timeturk ve Ajanslar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA