• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey su bekliyor
25 Nisan 2016 Pazartesi 10:46

Kuzey "su" bekliyor

Tahıl ambarı Konya’da yağışsız geçen kış çiftçiyi de tedirgin ediyor. Dış havzalardan mutlaka su getirilmesi gerektiğini ifade eden Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, Kızılırmak’ın bir bölümünü Obruk gölüne akıtırsak Konya ovasının su sorununun büyük bir bölümünü çözmüş oluruz” dedi.

Konya’da yağışsız geçen mevsimler çiftçiyi tedirgin ediyor.  Tahıl ambarı Konya Ovası bu yıl hem sonbahar mevsimi hem de kış mevsiminde kurak ve yağışsız geçtiğini belirten Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, Üreticilerimizin belli bir kısmı yer altı su kuyularını çalıştırdı. Sulu tarım yapmak için kıraç yerlerimizde sıkıntımız hat safhada. Önümüzdeki günlerde yağış olmazsa ciddi bir verim düşüşü kaçınılmaz görünüyor. Konya ovasında yer altı sularında ciddi düşüş yaşanıyor. Dış havzalardan mutlaka su getirilmesi gerekiyor. Yer altı suları düştükçe Tuz Gölü de yükseliyor. Dernek olarak bu konuda fikrimiz var. Konya ovasına en yakın Kızılırmak Aksaray’ın Ortaköy Kasabasından geçiyor. Aksaray- Konya arasında da Obruk Gölü bulunuyor. Ortaköy Kasabası ile Obruk gölü arası 90 kilometre. Kızılırmak’ın bir bölümünü bu göle akıtırsak Konya ovasının su sorununun büyük bir bölümünü çözmüş oluruz” dedi.

kuraklik.jpg

KIZILIRMAK OBRUK GÖLÜNE AKTARILSIN

Obruk gölünün su seviyesi yer altı su seviyesiyle aynı olduğunun altını çizen Bestil, “Gölün altında hem geliri hem de gideri vardır. Bu projenin üstünde durulması için Konya Milletvekillerine büyük iş düşüyor. Eğer Kızılırmak Obruk gölüne akıtılırsa Cihanbeyli, Altınekin, yer altı suları yükselecek. Eğer su alınırsa Konya ovası daha bereketli hale gelir. Devlet Su İşleri yer altı sularını kullandırmak istemiyor. Orada Obruk gölü dolmaya başlarsa yer altı suları hepsi birbirine bağlı olduğu için Konya ovasını da daha verimli hale getirir. Çiftçiler rahat eder. Bütün meselemiz su halledilirse daha iyi oalcaktır. Bu getirilmeyecek bir yer değil. Türkiye’den Kıbrıs’a su gönderildi. Aksaray bölgesinin kot seviyesi yüksek olduğu için su kendiliğinden gelir. Yer altı sularını beslememiz gerekiyor. Bunun içinde Kızılırmak en uygun seçenek” diye konuştu.

ahmet-bestil.jpg

DAMLAMA DAHA TASARRUFLU

Ülkemiz için tarım olmazsa olmaz bir konu olduğunu ve sulama sorununun da çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Bestil,  ‘’Sulama en büyük problemimiz. KOP ancak içme sularına destek olabiliyor. Sulamaya hiç destek veremiyor. Dışardan başka havzalardan su getirilmesi gerekiyor. Vahşi sulamadan yağmurlama geçişte yüzde 70 tasarruf sağladık. Şimdi bu bile masraflı diyerek damlama sistemini kullanıyoruz. Bu sistem de yağmurlamaya göre yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Damlama sistemi olmazsa olmazımızdır. Büyük bir tasarruf kaynağımızdır. Ayrıca bu sitemde verim de artıyor. Yağışların azlığı sebebiyle bu sene had safhada bir sıkıntı var. Geçen sene biz Konya Ovası’nda 80 bin 250 traktörle 3 milyon ton buğday ürettik.  İkinci sırada yer alan Diyarbakır 1 milyon ton buğday üretti. İkinci sırada yer alan Diyarbakır ile arada 2 milyon ton fark var. Üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa ise 900 bin ton. Bu sene ise bu rakamlara ulaşmamız imkansız gibi görünüyor’’ ifadelerini kullandı. 

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA