• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey, su bekliyor
05 Kasım 2015 Perşembe 10:45

Kuzey, su bekliyor

Altınekin’de tarım yapılabilir alanın 779 bin dekar olduğunu ifade eden Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, ‘su’ geldiği takdirde bu topraklarda yetiştirilemeyecek bir ürünün olmadığını söyledi. Mevcut üretimin de katlanacağının altını çizen Kağnıcıoğlu, tarımsal sulamada kullanılan enerjiye için de destek istedi. 

BİZE YETER Kİ SU VERİN

Altınekin bölgesinin tarım yapılabilir toprağın 779 bin dekar olduğunu ifade eden Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, su olduğu takdirde yetiştiremeyecekleri ürün olmadığını söyledi.  Şeker pancarından ayçiçeğine, kabak çekirdeğinden arpasına, kuşyeminden buğdaya kadar ürünleri kaliteli olarak yetiştirdiklerini ifade eden Kağnıcıoğlu, mazot ve gübre desteğinin artması gerektiğini belirterek, tarımsal sulamada kullanılan enerjiye de destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, Altınekin tarımı yetiştirilen ürünler, sorunları, projeleri hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.  Altınekin bölgesinin tarım yapılabilir toprağın 779 bin dekar olduğunu ifade eden Başkan Kağnıcıoğlu, Arazilerde Yüzde 50’si sulu yüzde 50’si de kuru tarım yapıldığını söyledi.  Ekili alanlar içerisinde Ayçiçek çekirdeğinin öne çıktığını belirten Kağnıcıoğlu, “Son 3 yıldır ayçiçeği revaçta. Hem çiftçimiz para kazanıyor hem de toprağımız ayçiçeğini seviyor kaliteli ayçiçeği üretiliyor. Burada Konya Şeker’in kurduğu Beta alım merkezi var. Ayçiçeği bu sene iyiydi. Bölgemizde de yaygın.  Yine ön plana çıkan ürünlerden bir tanesi de kabak çekirdeği. Onun yanında pancar bölgemizin vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir” dedi. 

bekir-kagnicioglu--(1).jpg

İSTANBUL’DAKİ KUŞLARIN YEMİ ALTINEKİN’DE YETİŞİYOR

Bölgede kuşyemi de yetiştirdiklerini belirten Kağnıcıoğlu, “Yeni Ölmez mahallemizde kuşyemi ekimi var. İstanbul’daki kuşların yemi Altınekin’de yetişiyor. Bunu kimse bilmiyor. Buranın da ismini aldığı buğdayda vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesi. Proteini yüksek olan buğdaylarda Altınekin’de yetişiyor” diye konuştu.

 

BÖLGEYE SU TRANSFERİ LAZIM

Daha iyi ve kaliteli ürün için mutlaka su transferi gerektiğini ifade eden Kağnıcıoğlu, “İyi ürün kaldırabilmemiz için girdi maliyetini düşürebilmemiz açısından dış havzalardan su transferi gerekiyor. Bölgemizde su sıkıntısı var. Eğer su transferi yapılırsa daha verimli daha kaliteli ürünler üretilir. Arazinin yüzde 50’si sulanıyor ama diğer yarısını da kullanabilmemiz için diğer havzalardan su transfer olursa burada hem refah düzeyi yükselir hem de istihdama daha fazla katkısı olur. Kaliteli ürünler yetişir. KOP projesiyle alakalı Mehmet Babaoğlu’na girişimlerimiz oldu. Kesik Köprü barajından, Kızılırmak’tan, Hirfanlı’dan su getirme istemimiz oldu. Gelinebilir böyle bir proje var. Ama hükümetin önünde masada yok. Bunu biz gündemden düşürmüyoruz. İlçenin ilk on yılından sonraki su sıkıntısı çekilebilir. On yılda sonrada ne yapılacağını kimse bilmiyor. Bunu Altınekin olarak değil Kulu, Cihanbeyli, Sarayönü, Kadınhanı’nı da kapsayacak şekilde su gelirse buralarda da verimli araziler var” diye konuştu.

BİZ SADECE SU İSTİYORUZ

Altınekin bölgesinde bilinçli çiftçilik yapıldığını vurgulayan Başkan Kağnıcıoğlu, “Çiftçimiz 1984 yılında vahşi sulamayı bıraktı. Bu bölge bilinçli bir çiftçilik yapıyor. Bu yıldan sonra çiftçimiz yağmurlama sistemine geçti. 2007 yılında ise damlama sistemine geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda Selçuk Üniversitesi’nden hocalarımız çiftçilerimize damla sulamayla ilgili bilgilendirdiler. Şu anda sulanabilir arazinin yüzde 20’si damlamaya döndü. Mısır, ayçiçeği, gibi ürünler damlamayla sulanıyor. Buda aynı zamanda su tasarrufu sağlıyor. Ama biz zaten suyu tasarruflu kullanıyoruz. Biz sadece su istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

TARIMSAL SULAMADA ENERJİYE DESTEK VERİLMELİ

Devletin verdiği teşviklerden vatandaşın yararlandığını belirten Kağnıcıoğlu, “Teşviklerin girdi maliyetlerinin karşısında düşük olduğuna inanıyoruz. Mazot desteği, gübre desteği, on seneki önceki rakam. Bunların artması gerekiyor. Çünkü girdi maliyetleri artıyor. Girdi maliyetlerinin düşmesi için teşviklerin biraz daha iyileştirilmesi gerekir.  Tarımsal sulamada kullanılan enerjiye de destek verilmesi gerekiyor. Mazot ve enerji” dedi.

Kabak çekirdeği pazarının bölgede olmadığını belirten Kağnıcıoğlu, “Kabak çekirdeğinin burada bir pazarı yok. Ticaret Borsası, hükümette alım satımı yapmıyor. Tamamen serbest piyasa. Çiftçilerimizin kabak çekirdeğini daha iyi satabilmesi için Ziraat Odası yönetimi olarak Nevşehir esnaflarını dolaşarak onların buraya gelmesini sağladık. Yine Kayseri’de bunu yapan büyük firmalar var. Oradaki esnafları da davet ettik. Onlarda geldi. Şu anda çiftçimizi ürünlerini satıyor. Bu yönde çiftçilerimizin önünü açtık.  Bu işi yapacak aktif insanlar gerekiyor. Türkiye’de ilk ve tek Tomaza Kabak Çekirdeği Üreticileri Birliği kurulmuş. Bu birliği burada kurmayı düşünüyoruz. Burada kaliteli fasulyede ekiliyor. Bunun da değerlendirilebilmesi için poşetleme sisteminin olmasını istiyoruz. Onunla ilgili bir çalışmamızda var. Tüzük gereği Ziraat Odası ticaret yapamayacağı için Altınekin Ziraat Odası’nın hissesinin olduğu Zıvarık Tarım Ürünleri Limited Şirketi kurduk. O şirket bu pazarlama işini yapacak. Tohum eleme tesisimiz bu şirket üzerinden çalışıyor. Bir makine eksiğimiz var. Burada üreteceğiz eleyeceğiz ve paketleyip pazarlayacağız. Zıvarık Tarım Ürünleri adı altında bir patent almayı düşünüyoruz” dedi.  

İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYORUZ

‘Yaptığımız hizmetlerle istihdama da katkı sağlıyoruz’ diyen Kağnıcıoğlu, “Biz o esnafları ilçeye sokarak ürünlerimizin fiyatının da düşmesini engellemiş olduk. Bünyemizde Toprak Laboratuvarımız var. Çiftçilerimizin toprakları burada tahlil ediliyor. Çiftçilerimizi dışarıya göndermiyoruz. Yine Tohum Eleme tesisimiz var. Hayvancılığın daha da gelişmesi açısından yem ünitesi kurduk. Çiftçimiz ürününü getiriyor paketli bir şekilde alıyor.  Bulgur kaynatan hanımlarımıza yardımcı olmak için bulgur ünitesi kuruyoruz. Evden bulguru getirecekler, tesiste hazır paketlenmiş olarak vereceğiz. Patenti aldığımız da üretip pazarlamasını da yaparız. Hem de bir istihdam kapısı olur. Bizim halkımız en iyilerine layık. Herkes emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. Yine toprak analizini yaptıran çiftçilerimiz arasından dört kişiyi umreye göndereceğiz” dedi.


HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA