• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Koreden nükleer deneme
12 Şubat 2013 Salı 10:32

Kuzey Kore'den nükleer deneme

Kuzey Kore, üçüncü nükleer denemeyi başarıyla gerçekleştirdiklerini açıkladı. Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'yi kınadı, BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplanıyor.
Kuzey Kore Resmi Ajansı,  nükleer denemede, öncekilerden farklı olarak "küçük ve hafif" atom bombasının kullanıldığını, denemenin "güvenli ve kusursuz" olduğunu duyurdu.
Haberde, "denemenin patlama gücünün büyük olduğu, çevreye ve doğal ortama hiçbir olumsuz etkisinin olmadığı" belirtildi. Haberde,  denemenin "ülkenin ABD'nin düşmanca siyasetine ve ulusal güvenlik ve egemenliğini korumasına yönelik karşı koyma önlemlerinin bir parçası" olduğu kaydedildi.
Pyongyang hükümeti 2006 ve 2009 yıllarında benzer nükleer denemeler yapmıştı.
Güney Kore'den tepki
Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kim Min-Seok  söz konusu denemenin 6 ila 7 kiloton gücünde olabileceğini belirtti.
Ban nükleer denemeyi kınadı
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, nükleer denemenin BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğunu bildirdi.
Pyongyang'ın, uluslararası toplumun provokasyondan sakınılması yönündeki çağrılarına karşı gelmesinin üzücü olduğunu dile getiren Ban, Kuzey Kore'ye bir kez daha nükleer silahsızlanma çağrısında bulundu.
BM  acil olarak toplanacak
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi dolayısıyla acil olarak toplanacağı bildirildi.
Provokatif bir eylem
Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin son nükleer denemesini, ABD'nin güvenliğini ve uluslararası barışı tehdit eden "oldukça provokatif bir eylem" diye niteledi.
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın, ABD'yi ve müttefiklerini savunmak için gereken adımları atmayı sürdürme sözü verdiği, aynı zamanda uluslararası toplumun da bu konuda süratli ve güvenilir bir eylemde bulunmasını arzu ettiği belirtildi.
Obama'nın, bu tür çabaların "Kuzey Kore'yi daha güvenli kılmayacağını" vurguladığı ve "Kuzey Kore'nin, kitle imha silahlarının derdine düşüp kendi halkını giderek daha da fazla yalnızlaştırdığını ve yoksullaştırdığını" kaydettiği belirtildi.
Japonya Başbakanı Şinzo Abe de söz konusu denemenin, BM Güvelik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini belirterek Kuzey Kore'yi kınadıklarını açıkladı.
Sismik hareket teyit edildi
Merkezi Viyana'da bulunan Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO) de Kuzey Kore'de 2006 ve 2009 yıllarında nükleer testlerin yapıldığı bölgede sismik hareketliliği teyit etti.
CTBTO'dan yapılan açıklamada, sismik hareketliliğin patlama nedeniyle oluşan türden bir hareketlilik özelliği gösterdiği kaydedilerek, hareket merkezinin kabaca 2006 ve 2009 yıllarında nükleer testlerin yapıldığı bölge olduğu vurgulandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da Hız kurbanı olan Rabia'nın ağlatan 'Afrin' mektubu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA