• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kütükcü: Reform süreci asla kesintiye uğramamalı
01 Mart 2016 Salı 14:47

Kütükcü: "Reform süreci asla kesintiye uğramamalı"

Konya Sanayi Odası (KSO), Şubat ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi.
 
KSO Şubat ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Tahir Şahin’in başkanlığında gerçekleştirildi. KSO ve Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyetlerinin görüşüldüğü toplantıda, küresel ekonomideki gelişmeler, Suriye’de ve ülkemizde yaşananlar da gündeme geldi.


“KÜRESEL EKONOMİNİN ZAYIF VE KIRILGAN GÖRÜNÜMÜ DEVAM EDİYOR”
Toplantının açılışında konuşan KSO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, küresel ekonomideki zayıf ve kırılgan görünümün devam ettiğine dikkat çekti. Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde büyümeyi hedeflediğini belirten Kütükcü, “Artan jeopolitik risklerin yanı sıra, gelişmiş ülkelerdeki zayıf toparlanma ve gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlamanın etkisiyle, küresel ekonominin zayıf ve kırılgan görünümü devam ediyor. 2016 yılı için, dünya ekonomisindeki büyüme tahminleri hem IMF hem de Dünya Bankası tarafından yüzde 3.5’ler civarında ifade edilirken, Türkiye 2016-2018 dönemini kapsayan 3 yıllık Orta Vadeli Programda büyüme hedeflerini 2016 için yüzde 4.5, 2017 için yüzde 5, 2018 için yine yüzde 5 olarak ortaya koydu. Yani ekonominin rotasını çizen Orta Vadeli Programa göre, önümüzdeki 3 yılda dünya ortalamasının üzerinde büyümeyi hedefliyoruz. Ancak her şeyden önce Türkiye’nin terör sorununu kalıcı bir şekilde halletmesi lazım. Bu konuda hükümetimize tam destek verdiğimizi pek çok kez ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

REEL KESİME YENİ KAZANIMLAR
Şu anda her şeye rağmen, son derece kararlı bir tutumla devam eden reformist bakış açısının, şartlar ne olursa olsun sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Kütükcü, özel sektörün uzun yıllardan bu yana dile getirdiği birçok konunun yeni reform paketleriyle hayata geçirildiğini, Ar-Ge Reform Paketi’nin de bunlardan birisi olduğunu ifade etti. Son dönemde ülke gündeminde olan Üretim Reform Paketi ve yürürlüğe giren Ar-Ge Reform Paketi ile ilgili bilgiler de veren Kütükcü, “Kabul edilen Ar-Ge Reform Paketi, 1 Mart’ta yürürlüğe girdi. Tasarım faaliyetlerinin de Ar-Ge destekleri kapsamına alınması, Ar-Ge merkezlerine ilişkin desteklerin kolaylaştırılması ve artırılması, genç girişimcilere yönelik teknogirişim sermaye desteğinin artırılması gibi uzun yıllardır dile getirdiğimiz taleplerin bu reform paketi ile hayata geçmesinden mutluluk duyuyoruz. Yine hükümetimizin üzerinde çalıştığı yeni Üretim Reform Paketinin de reel kesime yeni kazanımlar getireceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.
KSO Meclisine konuk olan Türk Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Erol Küçükbakırcı ise, Türk Anadolu Vakfı’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra vakfın Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi’ne yaptırdığı ek bina inşaatına hayırseverlerden yardım beklediklerini sözlerine ekledi.

 
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA