• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kutsal yolculuğa çıkacaklar için fiyat tarifesi
07 Nisan 2010 Çarşamba 10:35

Kutsal yolculuğa çıkacaklar için fiyat tarifesi

Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için başvurular yarın başlayacak.

Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için başvurular yarın başlayacak. 22 Nisana kadar il ve ilçe müftülüklerine yapılacak başvurularda, hacı adayları, kayıt yeniletecek veya ilk defa kayıt yaptıracak.
    

Hacı adayları başvurularını, müftülüklerden veya Diyanet İşleri Başkanlığının, ''http://hac.diyanet.gov.tr'' internet adresinden alabilecekleri hac müracaat formu dilekçesi ile yapacak. Dilekçeye nüfus cüzdanı fotokopisiyle banka dekontu eklenecek.
    

İlk defa kayıt yaptıracaklar ilgili hesaba 15 TL, kayıt yeniletenler ise 5 TL yatıracak. Kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlerle, hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecek. Önceki yıllarda müracaatı olduğu halde geçen yıl kayıt yeniletmemiş olanlarla, kesin kayıt sırası gelmesine rağmen kaydını yaptırmamış olanların bu yılki hac müracaatları ''ilk defa müracaat edenler statüsünde'' değerlendirilecek. Çekilecek kura sonrası kesin kayıt hakkı sırası gelenlerden süresi içinde kaydını yaptırmayanlara, bu husus gelecek yıllarda müktesep hak teşkil etmeyecek.
    

Müracaatlarda sadece eş, anne, baba, kardeş ve çocukların birbirleriyle; engellilerin ise daha önce hacca gitmemiş refakatçileriyle kuraya girme talepleri kabul edilecek. Ayrı ayrı yerlerde ve tarihlerde farklı hac tiplerinde başvuranların bilahare mahremiyet birleştirilmesi yönündeki talepleri ise karşılanmayacak.
    

Yakınları ile başvuranlardan birisinin kayıt yeniletmesi, diğerinin ise ön kayıt yaptırması halinde, müracaatlar birlikte alınacak ve kuraya tek numara ile katılınacak.
    

Mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan kadınlar müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile yapabilecek.
    

Daha önce hacca gidenlerin başvuruları kabul edilmeyecek. Başvurulardan ya da kura çekiminden sonra, hacca gittikleri tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve kayıt ücreti de iade edilmeyecek. Daha önce vekaleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten hacca gitmek isteyenlerin müracaatları kabul edilmeyecek.
    

Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girildiğini veya girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını ''http://hac.diyanet.gov.tr'' internet adresinden kontrol edebilecek. Kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar, bilgilerini ilgili müftülüklerden kayıt süresi içinde düzelttirebilecek.
    

Hacı adayları, müracaat form dilekçesinde yer alan hac kategorilerinden durumuna uygun olanları verilen takribi fiyat ve süreyi de dikkate alarak mutlaka işaretleyecek. Müracaat dilekçesinde belirtilen hac tipleri bağlayıcı olacak ve daha sonra tip değişikliğine imkan verilmeyecek.
 
-KALIŞ SÜRESİ VE FİYATLAR-
 
''Normal tip'' hacda kadın ve erkekler ayrı ayrı daire ve odalarda olmak üzere her bir odada en fazla 5 veya 7 kişi bir arada kalacak. Banyo ve tuvaletler ortak kullanılacak. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü verilecek. Bu hac tipinde fiyat aralığı 2 bin 350 ila 2 bin 750 avro arasında, kalış süresi ise 25-45 gün arasında değişecek.
    

''Müstakil odalı'' tipte, banyo ve tuvaleti içinde olan odalarda tercihe göre 2 veya 3 kişi kalacak ve sabah kahvaltısı ile akşam yemeği tabldot usulü verilecek. Bu hac tipinde fiyat aralığı 3 bin 650 ila 4 bin 750 avro arasında, kalış süresi ise 15-30 gün arasında değişecek.
    

''Otel'' tipte ise banyo ve tuvaleti içinde olan odalarda 2 veya talep halinde 3 kişi kalacak. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe usulü verilecek. Bu hac tipinde fiyat aralığında 5 bin 500 avrodan başlayan fiyatlar söz konusu iken yaklaşık kalış süresi ise 12-25 gün arasında olacak.
    

Harem'e mesafesi 1 kilometreden uzak olan konaklama yerlerine servis konulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA