• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kutlu Doğum artık bu tarihlerde kutlanacak
13 Şubat 2010 Cumartesi 11:51

Kutlu Doğum artık bu tarihlerde kutlanacak

Kutlu Doğum Haftası, artık her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak.
Kutlu Doğum Haftası, artık her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak. Kutlu Doğum Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasını Kutlama Yönetmeliği, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
 
Kutlanacak bu haftalarda yapılacak çalışmalara ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik, Diyanet İşleri Başkanlığının merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatları tarafından yapılacak faaliyetleri kapsıyor.
 
Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl 14-20 Nisan tarihleri Kutlu Doğum, 1-7 Ekim tarihleri Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanacak.
 
Kutlamalar sebebiyle İslam dininin itikat, ibadet ve ahlak konularında toplumun tüm kesimlerini aydınlatıcı faaliyetler gerçekleştirilecek, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunulacak, sempozyum, konferans, panel ve buna benzer etkinlikler düzenlenecek.
 
Merkez, taşra ve yurt dışında düzenlenecek konferans, panel, sempozyum, forum ve diğer etkinlikler başkanlığın internet sitesinde duyurulacak.
 
Başkanlığın taşra ve yurt dışı teşkilatında camilerin inşa, bakım, onarım ve temizlik gibi hizmetlerine katkı sağlayarak yararlı faaliyetleriyle temayüz eden kişi, dernek ve vakıflara teşekkür belgesi verilecek.
 
Camiler ve Din Görevlileri Haftası boyunca halkın, mahalli vakıf ve derneklerin de katkısıyla camilerin bakım, onarım ve temizliği için kampanyalar açılıp bu kuruluşların hafta ile ilgili çalışmalara iştiraki sağlanacak.
 
Aynı zamanda din görevlilerinin kişisel ve mesleki gelişimine yönelik faaliyetlerde bulunulacak, hat, tezhip, ebru ve buna benzer sanat alanlarında becerisi olan görevlilerin çalışmalarını değerlendirmek amacıyla sergiler açılacak, çeşitli başarılarıyla ön plana çıkan din görevlilerine teşekkür ve takdir belgesi verilecek.
 
Her iki hafta dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler, Diyanet İşleri Başkanlığının merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarında kurulacak komisyonlarca belirlenecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA