• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurtulmuştan Kürtçe Eğitim yorumu
26 Aralık 2010 Pazar 20:13

Kurtulmuş'tan 'Kürtçe Eğitim' yorumu

Kurtulmuş: Eğitim dili Türkçe olmak şartıyla, Kürtçe seçmeli ders olarak okutulabilir.
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, eğitim dili Türkçe olmakşartıyla Kürtçe ve diğer dillerin seçmeli ders olarak okutulmasında birmahsur olmadığını söyledi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 1. Genişletilmiş İl Başkanlarıtoplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bir süredirTBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan bütçenin yeterincetartışılmadığını söyleyen Kurtulmuş, "Bütçede kaynakların önemli birkısmı sayıları 500 bini geçmeyen rantiye kesmine aktarılıyor." dedi.Bütçenin adaletli bir bütçe olmadığını savunan Kurtulmuş, "Neredenbulursanız bulun tüketin, ben de sizden vergi alayım, böylece bütçeyioluşturayım mantığı ile oluşturulmuş bir bütçedir. Kalkınmayı sağlayacak bir bütçe değildir. Bu bütçe çok az sayıdaki rantiyeciyi kalkındırmabütçesidir." diye konuştu.

Kurtulmuş iki dilli hayat ile ilgili de "Türkiye'nin resmi diliTürçedir. Türkçe dışında başka bir resmi dilin kullanılması Türkiye'ninmenfaatine uygun değildir, doğru değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Ana lisanların ana sütü kadar helal olduğuna inandıklarını söyleyenKurtulmuş; farklı dil ve renklerin yaratılışın hikmetlerinden olduğunukaydetti. Kurtulmuş şöyle devam etti: "Resmi dil Türkçe olmak şartıylabu topraklardaki her yurttaşın kendi ana dilini, etnik kültürünüöğrenmesi, bunları öğrenmek için her türlü imkana sahip olması, anadilin konuşulması önündeki tüm engellerin kaldırılmasından yanayız. Buçerçevede eğitim dili Türkçe olmak şartıyla, Kürtçe ve diğer dillerinseçmeli ders olarak okutulması, hatta sadece ders olarak değil,kültürlerin ve folklorik birikimlerin seçmeli ders olarak okutulmasınınhiçbir mahsur teşkil etmediği kanaatindeyiz."

"AKARYAKIT ZAMMINDA MİLLETLE DALGA GEÇİLİYOR"

Akaryakıt zammı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş,"Akaryakıt zammı ile ilgili gelişme kelimenin tam anlamıyla milletledalga geçmektir." dedi.

Kurtulmuş, "2 ila 3 kuruş petrol fiyatları indiriliyor. Dün ise 8 kuruşpetrol fiyatlarına zam yapılıyor. 3.22 TL'ye satılan euro dizel, 3.30liraya satılıyor. Kırsal motorin 3.12 liradan, 3.16 liraya yükseliyor."şeklinde konuştu.

Hükümet yetkililerinin Türkiye'deki petrol ve motorinin otomatik olarakfiyatlandırıldığı yönünde açıklamalar yaptığını kaydeden Kurtulmuş,"Serbest piyasadan bahsediyorsunuz da, ey insafsızlar bu fiyatlarıniçerisindeki yüzde 75'e varan vergileri de dünya piyasaları mı sizeemrediyor, bu vergileri getirin bu milletin üzerine koyun diye..." dedi.

Kurtulmuş, hükümetin 'işine geldiği zaman liberal, vergi almaya geldiği zaman da komünist olarak davrandığını' ileri sürdü.

Konuşmasında Mavi Marmara'nın İstanbul'a geleceğini de hatırlatanKurtulmuş, şöyle devam etti: "Kırmızı çizgilerimiz diye ısrarla söylenen üç tane husus vardı. Birincisi Türkiye'den özür dilenecek, ikincisitazminat ödenecek, üçüncüsü Gazze ambargosu kaldırılacak. Geldiğimiznoktada aradan aylar geçmiş olmasına rağmen, İsrail her fırsatta özürdilemeyeceğini söylüyor. Türkiye İsrail ile ilişkilerinde hiç MaviMarmara'dan bu yana Gazze'nin ambargosunun kaldırılması laflarınıduyuyor musunuz?"

Kurtulmuş, tazminat meselesinin ise uluslar arası hukukun labirentlerine terk edildiğini söyledi.

CİHAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA