• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurtulmuşa göre Kabine SPnin eseri
02 Mayıs 2009 Cumartesi 15:09

Kurtulmuş'a göre Kabine SP'nin eseri

Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, dün açıklanan kabine değişikliğindeki nedenlerden birinin SP'nin yerel seçimlerdeki 5.2'lik oy oranı olduğunu öne sürdü.

 

SP lideri Numan Kurtulmuş: Kabine revizyonunda SP'nin başarısının payı büyük   
  
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan kabine değişikliğindeki nedenlerden birinin SP'nin yerel seçimlerdeki 5.2'lik oy oranı olduğunu öne sürdü.
Bursa'da, özel bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin açılışına katılan SP Genel Başkanı Kurtulmuş, gazetecilerin kabine revizyonuna ilişkin sorularını cevapladı. Kabine değişikliğinin hayırlı olmasını dileyen Kurtulmuş, 9 yeni bakanla birlikte tüm bakanların başarılı olmasını istediklerini kaydetti. Bakanların, Türkiye'nin içinde bulunduğu zor şartalarda Türkiye'ye hizmet etme şansı bulduğunu anımsatan Kurtulmuş, "Biz işbaşına gelen bir millet için görev alan bütün arkadaşlarımızın rakip bir partiden de olsa millet adına başarılı olmasını temenni ederiz. Her yaptıkları dogru işlerinde doğru yapıyorsunuz deriz ve her yaptıkları yanlışlarda da yıldırım olur karşılarına geçeriz. Arkadaşlığımız, dostluğumuz başkadır. Ama sonuç itibariyle millet adına yapacakları yanlışlara da mani olmak için bütün gücümüzle mücadele ederiz." dedi.

"BÜLENT ARINÇ'IN KABİNEYE ALINMASI DA SP'NİN BAŞARISINDAN"

Kabine değişikliği konusunda yapılan yorumlara katıldığını aktaran Kurtulmuş, revizyonun nedenleri arasında SP'nin seçim başarısının bulunduğunu iddia etti. Kurtulmuş, şu yorumda bulundu: "Kabinede yapılan revizyonda Saadet Partisi'nin yerel seçimlerde almış olduğu 5.2'lik oy oranının ve toplumdan görmüş olduğu teveccühün önemli bir payı olduğunu biz de görüyoruz, inanıyoruz. Bu güzel bir şeydir Saadet Partisi adına. Ama biz de Saadet Partisi olarak kendi milli politikalarımızın takipçisi olacağımızı şimdiden bir kez daha ifade ediyorum."

Bir gazetecinin, "Milli görüşün önemli isimlerinden Bülent Arınç'ın da kabineye dahil edilmesini böyle mi yorumluyorsunuz ?" şeklindeki sorusuna ise Kurtulmuş, "Ben yorumlamıyorum. Bir çok siyasi analizci aynı yorumda bulunuyor. Bu kabine revizyonundaki önemli etkilerden birisi, Saadet Partisi'nin almış olduğu önemli seçim başarısıdır." karşılığını verdi.

"EKONOMİK POLİTİKALAR ÖNEM KAZANACAK"

Kabine revizyonundan daha önemli olanın hükümetin politikaları olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu dönemde ekonomik politikalar fevkalade önem kazanacaktır. Ve dış politikadaki Türkiye'yi ilgilendiren fevkalade önemli olacaktır. Biz hükümetin uygulamış olduğu ekonomik modelin yanlış olduğu tespitinde bulunuyoruz. 8 yıldır bunu söylüyoruz. Sadece bu hükümetin değil, bundan önceki Kemal Derviş'in de politikalarının yanlış olduğunu söylüyorduk. Ve malesef zaman bizi haklı çıkardı. Daha fazla haklı çıkmak istemiyoruz. Yaptığımız uyarıların yerinde olduğu açıktır. Biz hükümetin bundan sonra reel üretimi artıracak, milletin alım gücünü artıracak, Türkiye'yi dışa bağımlı ekonomik modelden kurtaracak, yeni bir programa kavuşmasını temenni ediyoruz. Özellikle bu konularda görev alan bakan arkadaşlarımızı da bu konulara yoğunlaşmaya davet ediyoruz."

"TÜRKİYE, GENİŞLETİŞMİŞ BOB PARANTEZİNDEN ÇIKMALIDIR"

Türkiye'de ikinci önemli alanın dış politika alanı olduğunu ifade eden Kurtulmuş, ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın yeni yönetimiyle birlikte bölgede genişletilmiş Ortadoğu projesinde yeni bir döneme geçtiğini dile getirdi. ABD'nin, hem aşırı derecede kullandığı askeri gücünü kısmen revize edeceğini, hem de çatışma bölgelerini Irak'tan kaydırarak, Pakistan, Afganistan bölgelerine taşıyacağını savunan Kurtulmuş, Türkiye'yi uyanık olmaya çağırdı.

Kurtulmuş, "Yeni dışişleri bakanından da bu konuda hassas olmasını tavsiye ediyoruz. Türkiye, özellikle Afganistan'a asker gönderme konusunda hassas olmalıdır. Yeter artık. Bizim Mehmetler, dünyanın neresinde ABD insiyatifi gerektiriyorsa oraya nöbetçi olarak gidemez. Türkiye bu konuda hassas olmalıdır. Aktif şahsiyetli, çok taraflı bir dış politika izlemelidir. Bu dönemde Türkiye'nin genişletilmiş Ortadoğu projesinin parantezinden çıkartılması gerekir. Yeni Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bey'e de bu tavsiyelerde bulunuyoruz. Özellikle iki alanda hükümetin şimdiye kadar sürdürdüğü politikalarıını revize etmesini, yeni politikalar üzerinde çalışması gerektiği açıktır. Bir dost olarak bunları söylüyoruz." diye konuştu.

(CİHAN)

 

YORUMLAR
Evet akp korkusu sp dir
VATANDAŞ HÜSNÜ
o kapinede bir şey yapamayacak sadece fitrin degişikligi.
85.106.233.121
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA