• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürtçe Tv ve Ergenekon için halk ne diyor?
24 Ocak 2009 Cumartesi 13:40

Kürtçe Tv ve Ergenekon için halk ne diyor?

Genar Araştırma Şirketi, TRT 6, Ergenekon Davası ve Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e tepkisi konusunda kamuoyunun neler düşündüğünü araştırdı. İşte anket sonuçları:

Genar Araştırma Şirketi'nin anketine göre , Kürtçe yayın hayatına başlayan TRT Şeş'in halk tarafından olumlu karşılandığı ortaya çıktı.

9-19 Ocak tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep, Tekirdağ, Erzurum ve Malatya illerinde 1903 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete katılanların yüzde 51.8'i TRT Şeş'i olumlu karşılarken, yüzde 48.2'i ise olumsuz karşıladığını açıkladı.

Araştırmaya göre, 6 yıllık AK Parti dönemindebireysel yaşamlarına baskı olduğunu düşünenlerin oranı sadece yüzde 1.2 oldu.

ERDOĞAN'A FİLİSTİN DESTEĞİ

Yıllardır devam edegelmekte olan Filistin-İsrail meselesinde katılımcıların yüzde 92.4'ü kendilerini Filistin'in yanında, yüzde 1'i İsrail'in yanında hissederken, yüzde 6.7'si her ikisinin yanında da hissetmediğini dile getiriyor.
Yüzde 97.5'i İsrail'in son Gazze saldırısıyla ilgili olarak İsrail'in Gazze'de kitlesel katliam yaptığını söylerken, yüzde 2.5'i İsrail'in kendisini savunduğunu ifade ediyor.Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Gazze saldırılarına karşı söylemlerini destekleyenlerin oranı yüzde 71.9 olarak ankette yer alıyor. Bununla ilişkili olarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Gazze saldırıları karşısındaki diplomatik ataklarını yetersiz bulanların oranı ise yüzde 48.8. Yeterli bulanların oranı yüzde 22.8, iken yeterli bulup daha da aktif olunmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 16.2, kısmen yeterli bulanların oranı da yüzde 12.2. Katılımcılara, ABD başkanı Bush'a ayakkabı fırlatan Irak'lı gazeteci Muntazır El Zeydi'nin yerinde olmak isteyip istemedikleri sorulduğunda yüzde 72.9'u El Zeydi'nin yerinde olmak istediğini dile getirdi.
 
Ergenekon, çeteleri temizleme operasyonu
 
Katılımcıların yüzde 71'i, Ergenekon konusunun devletin kendi içindeki gizli örgüt ve çeteleri temizleme operasyonu olduğuna inanırken yüzde 28.5 gibi bir oran Ergenekon meselesiyle iktidarın muhalefeti susturmaya çalıştığına inandığını söyledi
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA