• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Siyasetçiler: Hükümet barışa sahip çıksın
19 Haziran 2010 Cumartesi 14:53

Kürt Siyasetçiler: Hükümet barışa sahip çıksın

Demokratik açılım sürecine katkı sunmak amacıyla Kandil ve Mahmurdan gelenlerin tutuklanmasını eleştiren Kürt siyasetçiler, hükümete çağrı yaptı
Barış grubu üyelerinin tutuklanmasına tepki gösteren Kürt siyasetçi, hukukçu ve aydınlar, hükümete “Barışa sahip çık” mesajı verdi. Barış gruplarının gelişinde önemli rol oynayan siyasi yasaklı Ahmet Türk, “ortak akıl ve diyalog” çağrısında bulundu. Barış grubunun tutuklanmasına tepkiler şöyle:

Ahmet Türk:
Sürecin bu noktaya dönmesi bizim için üzüntü verici. Gönül isterdi ki daha iyi değerlendirilsin. Bu tutuklamalar halkta barış umutlarını yok etti. Bu mantıkla bir yere gidilemeyeceği ortada. Bu sancılı sürece rağmen, ortak aklı öne çıkarabiliriz. Her zamandan daha fazla buna ihtiyacımız var. Diyaloga ihtiyacımız. Bu mesele tek taraflı bir niyetin ortaya çıkarılmasıyla çözülemez. Toplumsal uzlaşı ve barış için karşılıklı hamlelerin atılması gerekir.

Yazar Altan Tan:
İçişleri Bakanı’nın öncelikle Kürtlerden ve bütün Türkiye’den özür dileyip istifa etmesi lazım. Hatta Başbakan da istifa ederse bir mahsuru yok. Paldır küldür, çalakalem, şova dayalı bir açılımın bu hale gelmesinin bir sorumluluğu olmalı. Hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Başbakan seçime gidiyor. Dincilik, Türk-İslamcılık ve ulusalcılık yaparak şov yapıyor. Dışarıda İsrail’e, içerde BDP’ye vuruyor. Yanılıyor, bu sefer millet bu pilavı yemeyecek.

Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar:
Sekiz ay önce tutuklama için gerekçe bulmayan aynı yargının bu kez tutuklama kararı çatışma süreciyle ilgili olabilir. Hükümetin bir türlü başlatamadığı açılımın yargı tarafından kapatılması anlamına geliyor. Yargıya müdahale olduğu görülüyor.

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi:
İnsanların onurlarıyla gelmesi için düzenleme yapılması gerekiyordu. Bu karar, açılım sürecini baltalar. Türkiye’de bir siyasi kilitlenme söz konusu. Temennimiz daha fazla kan akmadan bu sorunun çözüm yoluna girmesidir.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu:
Hükümet iyi niyetle hareket etti ama bunu hâkim ve savcıların inisiyatifine bıraktı. Çatışmalar tırmandığında ölümler arttığında bu işler duracaksa o zaman bu işlere hiç başlamamak lazımdı. Hükümet sorumluluğu üstlenmeyecekse hiç bu işlere girmeyecekti. Kendi siyasi geleceğini riske atamayan bu sorunu çözemez. Açılım bittiğine katılmıyorum. Türkiye geldiği noktadan geri dönemez.

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız:
Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan bu açılımın bir ‘devlet politikası’ olduğunu açıklamıştı. Devlet politikası olunca, akla bunun kısa ve uzun vadeli olarak planlandığı geliyordu. Ama pratiğe baktığımızda devlet politikasının çözüme hazır olmadığı görülüyor. Legal siyaset alanı tamamıyla tıkatılmıştır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA