• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel reklamcılık sektöründe düşüş sürüyor
04 Ekim 2009 Pazar 00:01

Küresel reklamcılık sektöründe düşüş sürüyor

Ünlü araştırma şirketi Nielsen tarafından yayınlanan global reklamcılık sektörü raporuna göre
Ünlü araştırma şirketi Nielsen tarafından yayınlanan global reklamcılık sektörü raporuna göre, dünya genelinde reklamcılık faaliyetlerinin büyük bölümünün gerçekleştiği 27 ülkenin genelinde, 2'inci çeyrekte reklam harcamaları yüzde 5.8 oranında azaldı.
 
Küresel Reklamcılık Sektörü 2009'un 2'inci çeyreğinde de düşüşünü sürdürdü. 2009'a kötü başlayan sektörde, yılın ilk çeyreğinde dünya genelinde reklam harcamaları geçen yılın aynı dönemine göre 7.9 düşüş kaydetti.
 
İkinci çeyrekte de dünya genelinde düşüşünü sürdüren reklam harcamaları 2008'in ikinci çeyreğine göre yüzde 5.8 oranında azaldı.

Ünlü araştırma şirketi Nielsen tarafından yayınlanan global reklamcılık sektörü raporuna göre, dünya genelinde reklamcılık faaliyetlerinin büyük bölümünün gerçekleştiği 27 ülkenin genelinde, 2'inci çeyrekte reklam harcamaları yüzde 5.8 oranında azaldı.

Yılın ilk yarısında Asya kıtasında reklam harcamalarının yüzde 2.2 artış kaydetmesine rağmen, Amerika ve Avrupa'daki keskin düşüşler finansal krizin sektöre olan olumsuz etkilerinin sürdüğünü gösterdi.

Yılın ilk yarısında reklam harcamalarındaki en büyük düşüş yüzde 15.9 ile Kuzey Amerika'da gerçekleşirken Avrupa'da yılın ilk yarısında reklam harcamaları 2008'e göre yüzde 9.1 oranında azaldı. Raporu değerlendiren dünya reklamcılık sektörü uzmanları, reklamcılık sektöründe harcamalardaki düşüşün hız kestiğine dikkat çekmekle birlikte önümüzdeki yıldan önce bir artışın beklenmediğini öngörüyorlar.
 
İnternet reklamcılığı yükselişte
 
Sektör uzmanları Nielsen şirketinin araştırmasının internet reklamcılığını kapsamadığına da dikkat çekerek, durumun raporda göründüğünden daha iyi olduğunu ifade ettiler. Ağırlıklı olarak geleneksel reklam medyasındaki harcamalarını kapsayan Nielsen şirketinin raporunun dışında, internet reklamcılığı üzerine araştırmalar yapan İngiliz İnternet Reklamcılığı Bürosu'nun yayınladığı ayrı bir rapora göre, yılın ilk yarısında televizyon reklamcılığını geride bırakan internet reklamcılığı, raklamcılık pazarının yüzde 23.5'ini oluşturuyor. Televizyon reklamcılığı ise toplam pazarda yılın ilk yarısında yüzde 21.9'luk bir payı oluşturdu. Rapora göre, yazılı medya ise, yılın ilk yarısında en büyük düşüşleri yaşamasına rağmen yüzde 30'luk payla ilk sıradaki yerini koruyor. İnternet reklamcılığının tüm reklam medyaları arasındaki payının giderek arttığını belirten PricewaterhouseCoopers'ın on-line reklamcılık uzmanı Eva Berg-Winters özellikle Avrupa'da internete yönelimin hızla yaygınlaştığını belirtiyor.
 
Özellikle İngiltere'de on-line reklamcılığının daha hızlı bir me kaydettiğini belirten Winters, bunun bir sebebinin de İngiltere'nin en büyük televizyon yapımcısı BBC'nin reklam kabul etmemesi olduğunu ifade ediyor.
 
Televizyon reklamcılığı hızlı toparlanacak
 
Uzmanlara göre ekonomik krizden çıkışta, televizyon reklamcılığı da gazeteler gibi diğer geleneksel reklam medyalarına göre daha hızlı bir toparlanma gösterecek. Reklam medyasında payı hızla artan internet, diğer geleneksel medya türlerinden pay kapmakla birlikte televizyon reklamları medya türleri arasındaki payını korumayı sürdürecek. Son araştırmalara göre internet reklamcılığında harcamalarda yüzde 60'la en büyük payı Google gibi arama motorları alıyor.
On-line harcamalarda arama motorlarının payı yüzde 6.8 artarken, banner, video ve benzeri reklamlara yönelik harcamalar yüzde 5.2 azaldı. Nielsen raporuna göre geleneksel medyada dünya genelinde harcamalarda düşüş sürerken en kötü performansı dergiler gösterdi. Sektörel bazda başta otomotiv ve finansal kurumların reklam harcamalarında keskin düşüşler görülürken, perakende sektörü, tüketim malları ve sağlık sektörü nispeten daha fazla harcama gerçekleştirdi.
 
Yazılı medya kan kaybediyor
 
Reklam sektöründe en büyük kayıpların yazılı medyada yaşanması, gelirlerinin en büyük bölümünü reklamlardan elde gazete ve dergileri de oldukça olumsuz etkiliyor. Ünlü İngiliz ekonomi ve fınans dergisi The Economist'te geçtiğimiz aylarda yer alan "Gazeteyi kim öldürdü" başlıklı bir makalede, gazetelerin internete yenilmeye başladığı belirtilirken sektördeki durumun kaygı verici hale geldiği ifade edildi. Derginin araştırmalarına göre, haberleri internetten takip eden kişilerin sayısında önemli bir artış olduğu belirtilirken özellikle yeni nesillerde gazete okuma alışkanlığının giderek azaldığı dile getiriliyor. Buna bağlı olarak reklamların da online sitelere kayması nedeniyle gazetelerin reklamlardan aldığı gelirlerin giderek düştüğü kaydediliyor.

Araştırmaya göre, yazılı basındaki reklamların yaklaşık dörtte biri önümüzdeki 10 yıl içinde dijital medyaya kayacağı tahmin edilirken, yazılı medyanın 1995 yılında tüm reklam gelirlerinden aldığı pay yüzde 35 iken bu payın, 2005'te yüzde 30'a indiği, 2015 yılında ise bu payın yüzde 25'lere gerileyeceği öngörülüyor. 
 
Kaynak: Ticaret Gazetesi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA