• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel Rekabet Kalkınma Ajanslarını Doğurdu
11 Ekim 2009 Pazar 13:27

Küresel Rekabet Kalkınma Ajanslarını Doğurdu

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman kalkınma ajanslarının kuruluş nedenleri ve destekleri konulu konferansta

MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Dr. “Ahmet Akman vardı. Kalkınma ajanslarının kuruluş nedenleri ve proje hibe destekleri” konulu konferansa çok sayıda işadamı ve sanayici katıldı. 

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Ahmet Akman “kalkınma ajanslarının kuruluş nedenleri ve destekleri” konulu konferansta kalkınma ajanslarının Türkiye’nin ve Konya’nın gelişmesine yönelik yapacağı katkıları anlattı.

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Ahmet Akman konferansta kalkınma ajanslarını anlatarak şunları söyledi; “Küresel ve yerel rekabetteki değişimler, Avrupa Birliği sürecindeki yükümlülükler, yerelleşme, bilgi verme ve şeffaflık ilkeleri kalkınma ajanslarının ortaya çıkış vesileleridir. Bölgelerin potansiyellerini harekete geçirmek ve tüm bölgelerin ulusal ekonomiye katkısını en yüksek düzeye çıkarma amacı ile kurulmuş olan kalkınma ajansları, geri kalmış bölgelerin gelişmiş bölgelerle kendini mukayese ederek geliştirmesi ve bölgeler arasındaki farklılıkların optimum seviyeye çekilmesi için kurulmuş ajanslardır. Dinamik ve esnek bir yapıya sahip olan kalkınma ajansları; ekonomik ve sosyal gelişmeye odaklı, katılımcı ve diyaloglara açık, uygulamacılığı yok sayıp destekleyiciliği savunan, kamu özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren öncü bir kurumdur” dedi.

Ahmet Akman, Mevlana Kalkınma Ajansının hangi kurumların projelerini destekleyeceğine, projelerin desteklenmesi hususunda hangi konulara öncelik verileceğine ve projelere verilecek olan mali desteklerin esaslarına da değindi.

Dr. Akman konuşmasında şunları söyledi; “Ajansımız; yerel idarelerin, üniversitelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının, kar amacı güden işletmelerin, kooperatiflerin, birliklerin ve diğer gerçek ve tüzel kişilerin projelerini desteklemektedir. Öncelik vereceğimiz projeler ise; Bölgenin iş ve yatırım imkânlarının tanıtımına ve geliştirilmesine yönelik proje ve faaliyetlerdir. Kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini ve ortaklık kültürünü geliştiren projeler, küçük ve orta ölçekli işletmelerle yeni girişimcileri doğrudan veya dolaylı olarak destekleyecek proje ve faaliyetlerdir. Türkiye'nin katıldığı ikili veya çok taraflı uluslararası programlara ilişkin faaliyetlerin bölgede tanıtımını yapan, bu programlar kapsamında proje geliştirilmesine ve kaynak teminine katkı sağlayan proje ve faaliyetler ajansımızın öncelik verdiği ve desteklediği proje ve faaliyetlerdir. Projelere verilecek olan mali destekler kapsamında ise; uygulama süreleri maksimum 2 yıl olan küçük ölçekli alt yapı projelerinde proje başına en az %25 en çok ise %50 mali destek; uygulama süresi, maksimum 1 yıl olan KOBİ projelerinde en fazla %50 mali destek, yine uygulama süresi 1 yıl olan sivil kalkınma girişimleri projelerinde ise en fazla %75 oranında ajans olarak mali destek sağlanabilecek” dedi.

Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şube BaşkanıAslan Korkmaz Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Ahmet Akman’a konferansından ötürü teşekkür ederek çini bir vazo hediye etti.

YORUMLAR
Değerlendirme
Hakkı Kulu
Devletin teşvikiyle kurulan kalkınma ajanslarını sonuna kadar destekliyorum. Bu arada haber çok kaliteli ve açıklayıcı yazılmış haber konyaya teşekkürler.
78.161.128.178
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA